Počet obětí zmařeného pokusu o puč v Turecku vzrostl na 290

Nezdařený pokus o vojenský převrat v Turecku si v noci z pátku na sobotu vyžádal 290 mrtvých a více než 1400 zraněných. Novou bilanci dnes zveřejnila turecká diplomacie. Vláda má podle premiéra Binaliho Yildirima situaci v zemi již pod kontrolou a zahájila rozsáhlé zatýkání. Ve vazbě skončilo už kolem 6000 příslušníků armády a justice. Prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce puče duchovního Fethullaha Gülena, který to odmítl a pokus o převrat odsoudil. Za demokraticky zvolenou vládu se postavila řada světových politiků, někteří z nich ale varovali Erdogana, aby nezneužil situace k likvidaci svých kritiků. České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení, aby Češi necestovali do Ankary, Istanbulu a na jihovýchod země.

Po zmaření puče zahájily úřady rozsáhlé zatýkání. Zadrženo bylo kolem 6000 lidí, především vojáků, mezi nimiž jsou i vysoce postavení generálové. Jedním z nich je i Bekir Ercan Van, velitel letecké základny Inçirlik na jihu Turecka, odkud startují stroje mezinárodní koalice do boje proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Vzdušný prostor pro vojenská letadla Turecko kvůli pokusu o vojenský převrat v sobotu uzavřelo. Dnes byly lety z Inçirliku obnoveny, a koalice tak mohla obnovit své operace proti islamistům.

Ve vazbě skončili také soudci a státní zástupci včetně těch z ústavního soudu, Státní rady a Kasačního soudu, nejvyšších soudních instancí Turecka. Na další desítky zaměstnanců justice jsou vydány zatykače a téměř 3000 soudců a prokurátorů byly odvolány z funkce. Úřady vydaly rovněž i příkaz k zatčení hlavního vojenského poradce prezidenta Erdogana Aliho Yaziciho, uvedla státní tisková agentura Anadolu. Stanice CNN Türk informovala již přímo o jeho zadržení. Jak poznamenala agentura AP, není jasné, jakou roli hrál v pátečním zmařeném pokusu o vojenský převrat.

Prezident Erdogan slíbil pokračování čistek ve státních institucích, v nichž podle něj vznikly „paralelní struktury“, které vybudovali příznivci duchovního Gülena s cílem svrhnout vládu. Gülen, který žije dlouhodobě v exilu v USA, pokus o převrat tvrdě odsoudil. Zároveň řekl, že je možnost, že byl převrat v zemi zinscenovaný.

Premiér Yildirim uvedl, že každá země, která se postaví za Gülena, nebude přítelem Turecka a bude vnímána jako stát, který je se zemí ve válce. Ministr zahraničí USA John Kerry řekl, že tvrzení naznačující možnou účast Spojených států na nezdařeném puči v Turecku škodí vzájemným vztahům. Erdogan vyzval USA k vydání Gülena do Turecka.

V Istanbulu se dnes konal pohřeb šesti osob usmrcených během pokusu o převrat. Mezi pohřbívanými byl i Ilhan Varank, bratr Mustafy Varanka, který byl poradcem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Pohřbu se účastnily tisíce lidí. Prezident byl jedním z těch, kteří nesli Varankovu rakev.

Někteří z přítomných vyzývali k trestu smrti pro Fethullaha Gülena, uvedla agentura AP. Stejné výzvy se objevily i na setkání tureckého prezidenta s příznivci před jeho istanbulskou rezidencí. Na výkřiky Chceme trest smrti Erdogan údajně odpověděl: „Vaši žádost nemůžeme ignorovat. V demokracii cokoli lidé chtějí, dostanou.“ O trestu smrti bude podle něj jeho vláda jednat s opozičními stranami. Nebudeme toto rozhodnutí odkládat. Ti, kteří se pokusili o převrat v této zemi, musí zaplatit," dodal. Turecko nikoho nepopravilo od roku 1984 a nejvyšší trest byl zrušen v roce 2004 v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.

Na podporu prezidenta a vlády ulice tureckých měst v sobotu i dnes zaplnily desetitisíce lidí. Erdogan je vyzval, aby na veřejných prostranstvích vytrvali, a chránili tak demokracii. Tisíce příslušníků turecké komunity protestovaly proti puči také v Německu či Rakousku.

Komplikace kvůli bezpečnostní situaci v zemi zasáhly i mezinárodní letiště v Istanbulu, na němž v sobotu zavládl chaos. Některé ze zahraničních aerolinek víkendové lety zcela zrušily. Lodní dopravu v Bosporském průlivu úřady obnovily už v sobotu.

Německá společnost Lufthansa a cestovní kanceláře TUI a Thomas Cook AG dnes oznámily, že své lety z Německa do Turecka, kde tráví svou dovolenou 200.000 Němců, obnovily. Stejně tak učinily britské aerolinky British Airways.

Demokraticky zvolenou tureckou vládu podpořili představitelé USA, Ruska, Číny, Británie, Francie, Německa a mnoha dalších zemí. Americký prezident Barack Obama vybídl všechny strany zapojené do událostí, aby respektovaly vládu práva. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault vyzval Erdogana, aby nevyužil zmařený převrat jako „bianko šek" na čistky v řadách svých kritiků. K návratu k ústavnímu pořádku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk.

Premiér Bohuslav Sobotka označil za prioritu české vlády postarat se o české občany, kteří se nacházejí v Turecku. Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou v pořádku. Ministerstvo zahraničí nedoporučuje Čechům cestovat do Ankary, Istanbulu a na jihovýchod země. V ostatních regionech mají lidé dbát maximální obezřetnosti. Například se mají vyhýbat místům s větším počtem lidí, třeba tržištím.

Nečekané problémy způsobil pokus o puč Řecku. V sobotu na sever země přiletěl vojenský vrtulník s osmi vojáky, kteří na místě požádali o azyl. Turecko je viní z účasti na převratu a požádalo o jejich vydání. Řecký premiér Alexis Tsipras prohlásil, že případ bude posouzen v souladu s mezinárodním azylovým právem a s dohodami o lidských právech. Stroj, kterým vojáci na sever Řecka dorazili, se už vrátil do Turecka.

 

Zdroj: ČTK

Počet obětí zmařeného pokusu o puč v Turecku vzrostl na 290 Foto: ČTK/AP/Bram Janssen

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.