Počet obětí útoků v Barceloně stoupl na 14

Počet obětí útoků v Katalánsku vzrostl na 14, informovaly dnes úřady. Zemřela žena, která byla mezi lidmi zasaženými nočním nájezdem auta ve městě Cambrils, kde teroristé zranili šest civilistů a jednoho policistu. Dalších 13 lidí zabil v centru Barcelony muž, po kterém policie stále pátrá.

Úřady postupně zveřejňují národnost obětí. Italské ministerstvo zahraničí uvedlo, že zemřeli dva Italové, potvrzena je oběť z Belgie. Španělská média psala také o třech mrtvých Němcích, což ale Berlín dosud nepotvrdil a hovoří o 13 zraněných německých občanech. Francie informovala o 26 zraněných.

Španělské úřady potvrdily, že nejméně tři oběti jsou Španělé. List LaVanguardia informoval, že o život přišel šedesátiletý turista z Granady a jeho dva rodinní příslušníci.

České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli čeští občané.

V kritickém stavu v nemocnicích zůstává 15 lidí. Celkem byla při útoku v Barceloně zraněna stovka lidí.

Mezinárodní odsouzení

Útok odsoudil mimo jiné španělský královský palác. „Jsou to vrazi, jednoduše kriminálníci, kteří nás nebudou terorizovat. Celé Španělsko je s Barcelonou,“ napsal palác v prohlášení. Také španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že teroristé „nikdy neporazí jednotný národ, který miluje svobodu.“

Smutek nad událostí vyjádřili například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk a další unijní představitelé, britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron. Účast a nabídku pomoci vyjádřil americký prezident Donald Trump i ministr zahraničí Rex Tillerson.

„Další odporný teroristický útok na nevinné. Tentokrát v Barceloně,“ reagoval český premiér Bohuslav Sobotka. „Cítím s rodinami obětí a přeji brzké uzdravení zraněným,“ napsal na twitteru.

Třída La Rambla je nejrušnější ulicí Barcelony, táhne se v délce asi 1,2 kilometru k přístavu. Je lemována stromy a desítkami obchodů, restaurací, kaváren a barů. Je vyhledávaným místem turistů a za pěkného počasí tam vystupují různí umělci. V její blízkosti jsou muzea, kostely, barcelonská katedrála a kolem je několik stanic metra.

Čtvrteční útok je podle tisku nejhorším ve Španělsku od roku 2004, kdy islamističtí teroristé zaútočili na vlaky v Madridu. Při nich 11. března 2004 explodovalo několik bomb ve vlacích. Zemřelo 191 lidí a na 1841 osob bylo zraněno. Pachateli útoku byli islamisté, z nichž někteří spáchali sebevraždu v dubnu 2004 při zátahu policistů na jejich úkryt, další byli odsouzeni k dlouholetým trestům.

Barcelona nezažila útok podobných rozměrů od roku 1987, kdy při výbuchu nálože v supermarketu zemřelo 21 osob a 45 bylo zraněno. Čin spáchala separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).

 

Zdroj: ČTK, Zet

Počet obětí útoků v Barceloně stoupl na 14 Foto: ČTK/ABACA/AA/ABACA

reklama

Další články

  1. Ukrajina odstranila všechny sochy s Leninem

    Společnost ·

    Proces dekomunizace na Ukrajině, který kontroluje kyjevská vláda, došlo k demontování všech soch bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. V rozhovoru pro ukrajins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.