Počet obětí bouře Harvey v USA vzrůstá, je jich až 30

Počet mrtvých během rozsáhlých záplav, které způsobila bouře Harvey na jihu Spojených států, stoupl nejméně na třicet. S odkazem na místní zdroje z Texasu to napsal The New York Times. Agentura AP uvádí, že mrtvých je 18, houstonský server Chron píše, že mrtvých je více než 20. Bilance obětí hurikánu zatím není konečná a úřady se obávají, že po opadnutí vody objeví větší počet mrtvých.

Server Chron přinesl jména identifikovaných obětí. Jsou z texaských okresů Harris, kam spadá Houston, dále z Galvestonu a Montgomery.

Podle newyorského listu je mezi mrtvými šedesátiletý houstonský policista Steve Perez, který se utopil v autě, když jel do služby.

Americké sdělovací prostředky se věnují také tragédii ženy z Beaumontu a její malé dcery. Žena vyjela v úterý odpoledne autem, aby se dostala ze zaplaveného území. Auto se ale dostalo do hluboké vody. Ženě se sice podařilo i s dítětem vůz opustit, ale pak je unesl silný proud z kanálu. Policisté ze člunu viděli vodou unášenou ženu a dítě, které se matky pevně drželo. Když je oba dostali do člunu, dítě bylo silně podchlazené, ale žena v bezvědomí, z něhož se už neprobrala.

Jeden ze záchranářů oslovených stanicí CNN řekl, že co do počtu obětí to nejhorší teprve přijde. Je podle něj třeba prohledat zatopené oblasti dům od domu. V roce 2005 se našlo mnoho mrtvých právě po odeznění hurikánu Katrina.

Do provizorních ubytoven už bylo v Texasu podle Červeného kříže evakuováno 17 tisíc lidí.

Živel na pevninu udeřil v noci na sobotu prudkými dešti a větrem přesahujícím rychlost 210 kilometrů za hodinu. Nad pevninou během soboty zeslábl na tropickou bouři, silné deště ale od té doby trvají. Ve středu se bouře přesunula nad Louisianu. Podle modelů mohou škody dosáhnout 42 miliard dolarů, čímž by se Harvey dostal mezi pět nejničivějších bouří, jaké dosud Spojené státy zasáhly.

Houstonské úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení od půlnoci do pěti hodin ráno. Netýká se ale záchranářů ani lidí, kteří se musejí evakuovat. Úřady požádaly občany, aby se nevydávali na obhlídku svého majetku, protože vodní proud v zaplavených oblastech je stále silný a nebezpečný.

Policie důrazně varovala před rabováním. Velitel houstonské policie Art Acevedo vzkázal potenciálním zlodějům: „Nejezděte do Houstonu, protože vás chytíme. A ujišťuji všechny, kdo se pokusí těžit z příležitosti, že je to ohavné a že uděláme vše pro to, abyste dlouho nespatřili denní světlo.“ Stanice CNN ohlásila, že 14 zlodějů už bylo zatčeno.

Školy v oblasti Houstonu zůstanou uzavřeny, a to i o svátku práce, který připadá na pondělí.

 

 

Zdroj: ČTK

Počet obětí bouře Harvey v USA vzrůstá, je jich až 30 Foto: Wikimedia Commons: Postup hurikánu Harvey

reklama

Další články

  1. Gazpromu klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 80 %

    Byznys ·

    Ruské plynárenské společnosti Gazprom se snížil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 80 % na 48 miliard rublů (17,8 miliardy korun). Propad způsobil vývoj směnných kurzů, …

  2. Texas stále čelí záplavám, obětí přibývá

    Společnost ·

    Americký stát Texas i nadále bojuje se záplavami, jež způsobila bouře Harvey. Množí se zprávy o obětech, server BBC již například informuje o nejméně devíti úmrtích so…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.