Počet nových smluv o stavebním spoření klesl o čtvrtinu

Stavební spořitelny uzavřely za tři čtvrtletí 241.412 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o 24 procent. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo financí na internetu.

Zároveň ale průměrná cílová částka u nových smluv meziročně stoupla o 31.000 korun na 409.000 korun. Cílová částka vyjadřuje budoucí záměry zákazníka, tedy kolik si hodlá naspořit nebo půjčit na bydlení.

Celkový počet smluv o stavebním spoření nepřetržitě klesá od roku 2003. Ke konci září bylo uzavřeno celkem 3,2 milionu smluv, což je o zhruba 111.000 smluv méně než na konci roku 2016.

Celkový počet úvěrů podle statistik ministerstva financí ke konci září rovněž klesl. Spořitelny evidovaly zhruba 622.000 úvěrů, tedy o 28.000 méně než na konci loňského roku. Objem poskytnutých úvěrů pak stoupl proti konci roku 2016 o jedno procento na 243,5 miliardy korun. Poměr objemu úvěrů a naspořené částky stoupl na 69,1 procenta.

Ze statistik dále vyplývá, že ministerstvo během tří čtvrtletí stavebním spořitelnám zaslalo jako roční zálohu státní podpory za loňský rok 3,9 miliardy korun. Loni na státní podpoře úřad za rok 2015 vyplatil 4,28 miliardy korun.

 

Zdroj: ČTK

Počet nových smluv o stavebním spoření klesl o čtvrtinu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Americký Senát schválil Trumpovu daňovou reformu

    Společnost ·

    Americký Senát dnes schválil daňovou reformu, kterou prosazuje prezident Donald Trump a která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Jde o největší změny v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.