Počet extrémně chudých lidí letos poprvé klesne pod 10 procent

Počet lidí žijících v extrémní chudobě letos pravděpodobně poprvé klesne pod deset procent světové populace. Uvedla to v neděli Světová banka (SB), která zároveň upravila kritérium pro měření tohoto problému. Za hranici extrémní chudoby se dlouho považovalo živobytí za méně než 1,25 dolaru na den. Světová banka nyní tuto hranici zvýšila na 1,90 dolaru na den. Změna podle ní lépe zachycuje rozdíly v nákladech na živobytí napříč zeměmi. Zároveň ale zachovává reálnou kupní sílu, se kterou počítal dřívější standard.

Světová banka na základě nového kritéria odhaduje, že v letošním roce bude v extrémní chudobě žít 702 milionů lidí, tedy zhruba 9,6 procenta světové populace. V roce 2012, ze kterého jsou poslední dostupná data, to bylo 902 milionů lidí, tedy 12,8 procenta světové populace.

Světová banka připsala sestupný vývoj solidnímu růstu rozvíjejících se tržních ekonomik, především té indické, a také investicím do vzdělání, zdravotnictví a sociálního zabezpečení.

„Tyto odhady nám ukazují, že jsme první generací v lidských dějinách, která může ukončit extrémní chudobu,“ uvedl v prohlášení podle agentury Reuters prezident Světové banky Jim Yong Kim.

Pomalejší růst světové ekonomiky, kolísavost finančních trhů, válečné konflikty, vysoká nezaměstnanost mládeže a důsledky změn klimatu ale podle něj brání dosažení cíle OSN, tedy skoncovat s chudobou do roku 2030.

Zhruba polovina lidí žijících v extrémní chudobě bude podle Světové banky do roku 2020 pocházet z obtížně dosažitelných oblastí a ze států zasažených konflikty.

Světová banka představila mezinárodní práh chudoby v roce 1990. Stanovila jej tehdy na jeden dolar na den. V roce 2008 jej zvýšila na 1,25 dolaru na den. Podle OSN klesl počet lidí žijících v extrémní chudobě od roku 1990 o více než polovinu. V roce 1990 žilo za méně než 1,25 dolaru na den 1,9 miliardy lidí. Letos by to podle OSN mělo být zhruba 836 milionů.

 

Zdroj: ČTK

Počet extrémně chudých lidí letos poprvé klesne pod 10 procent Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.