Podniky a domácnosti stále více utrácejí. Dluhy v říjnu stouply zhruba o pět miliard korun

Oproti dřívější době přestávají být domácnosti a podniky opatrní a začínají znovu více utrácet. Dluhy se v říjnu meziměsíčně navýšily zhruba o pět miliard korun. Ke konci října lidé dlužili bankám a finančním institucím téměř 1,243 bilionu korun. Závazky podniků se zvýšily o více než 23 miliard, což činí přibližně 1,023 bilionu korun. Statistické údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

V meziročním srovnání dluhy domácností stouply o zhruba 43 miliard korun, dluhy firem o 47 miliard korun.

Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové jsou čísla pro ekonomiku pozitivní, protože ukazují ochotu firem brát si nové úvěry, investiční úvěry stouply meziročně o téměř deset procent a oživení úvěrové aktivity přichází i do sektoru malých a středních podniků. „Proces čištění podnikových bilancí je evidentně u konce, podniky pomalu odkládají opatrnost a začínají nabírat nové úvěry,“ uvedla.

Úspory domácností a podniků rovněž vzrostly. Na jednodenních vkladech měli lidé ke konci října uloženo asi 1,343 bilionu korun, což bylo o 13 miliard více než v září. U firem meziměsíčně vzrostly jednodenní vklady o 28 miliard na 783 miliard korun. Meziročně stoupl objem vkladů domácností o 134 miliard a objem vkladů podniků o 82 miliard korun.

Na účtech s výpovědní lhůtou se úspory domácností i podniků proti září ztenčily. Domácnostem ubyly více než čtyři miliardy na 304,1 miliardy korun a podnikům asi 440 milionů na 13,6 miliardy korun. Meziročně lidem vklady klesly zhruba o 29 miliard, podnikům stouply o 311 milionů.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Zdroj: ČTK

Podniky a domácnosti stále více utrácejí. Dluhy v říjnu stouply zhruba o pět miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.