„Podnikání vyžaduje celého člověka, přípravu ale zvládnete i při zaměstnání,“ říká M. Vargaeštok

Do byznysu se musí jít rovnýma nohama, myslí si zakladatel školy vaření Chefparade Marcel Vargaeštok. Pokud má být člověk v podnikání úspěšný, musí mu věnovat veškerý svůj čas. Aktivní přípravu na byznys ale lze podle Vargaeštoka dělat při zaměstnání. Nejen o tom, jak zakládal firmu Chefparade, mluvil Marcel Vargaeštok na rádiu Zet s investorkou a mentorkou Margaretou Křížovou v jejím novém pořadu Podnikání od A do Zet. 

Zakladatel Chefparade v rozhovoru například prozradil, že s nápadem na školu vaření přišel jeho kamarád a to způsobem hodným gurmánů. Tedy při večeři nad sklenicí vína. „Ráno jsem se probudil a říkám si ,To je ono! To je přesně to, co chci dělat. Spojuje to věci, které mám rád a umím si představit, že mě to naplňuje.ʼ Tak jsem šel do práce a dal jsem výpověď,“ popsal zakladatel Chefparade svou přímou cestu za byznysem. Podle něj je důležité do podnikání skočit rovnýma nohama. „Kdybych si dával nějaký čas na rozmyšlenou a dával si pro a proti, tak bych tu asi dnes nebyl,“ řekl Vargaeštok investorce a mentorce Margaretě Křížové.

Ne každý je ale připravený udělat tak radikální rozhodnutí. Lidé proto často při startu jejich podnikání zůstávají ještě nějakou dobu v zaměstnání. Podle řady investorů je to ovšem špatné znamení, které ukazuje na to, že se podnikatel svému byznysu nevěnuje naplno. Stejného názoru je i Vargaeštok. Na druhou stranu ale tvrdí, že v době přípravné fáze se člověk hned jistého příjmu vzdávat nemusí. „Před samotným podnikáním je spousta věcí, které se dají zařídit. Například založení společnosti, shánění kontaktů, příprava webových stránek po večerech. Při tom se nemusíte zbavit jistoty příjmu. Všechny tyto věci, to validování myšlenky a produktu, můžete udělat předtím,“ řekl. 

Marcel Vargaeštok založil školu vaření Chefparade v roce 2007 po 9 měsících příprav. „Na našem prvním kurzu bylo 8 lidí z toho 5 kamarádů, jeden z klientů byl konkurent, který to byl omrknout. Pak bylo super, že jedno děvče, které přišlo na ten kurz tak nějak náhodou, nám druhý den zavolalo a přivedlo celou firmu,“ vzpomíná podnikatel. Osobní doporučení jsou pro Vargaeštoka i v současnosti jedním ze dvou hlavních způsobů, jak oslovit nové zákazníky. Tím druhým je internet.

Pořad Podnikání od A do ZET moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová. Jejími hosty jsou nejčastěji podnikatelé, kteří popisují svoji cestu k úspěchu. 

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Marcelem Vargaeštokem (premiéra 22. prosince 2015) si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

„Podnikání vyžaduje celého člověka, přípravu ale zvládnete i při zaměstnání,“ říká M. Vargaeštok Foto: Marcel VARGAEŠTOK /Zdroj: Facebook Chefparade.cz

reklama

Další články

1. SpaceX znovu odložila start své rakety Falcon 9

Tech ·

Americká soukromá společnost SpaceX se rozhodla o 24 hodin odložit start své rakety Falcon 9, která má vynést na oběžnou dráhu kolem Země 11 satelitů. Zakladatel firmy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.