Podnikání od A do Zet: Koláčový byznys podle Marcely Soukupové

Poctivá ruční výroba se do dnešního světa vrací v mnoha podobách. Nejpatrnější zájem je vidět v gastronomii. Jak začít podnikat, když máte chutný a poctivý produkt? To prozradila v pořadu Podnikání od A do Zet Margaretě Křížové Marcela Soukupová, která prorazila se svými dvojctihodnými koláči.

Jak to vzniklo? Kdy jste začala?

Začala jsem zhruba před třemi lety. Zkoušela jsem recepty, které mám z rodiny. Nejdříve jsem koláče rozdávala po okolí, po přátelích. Kolegyně řekla, že jsou dobrý, a že bych to mohla dál rozšířit. Vzhledem k omezeným prostorám na výrobu i na provoz jsem nejdříve zkoušela je nabídnout do širšího povědomí na rautové společnosti a na trhy a chytly se.

Jak se vám prodávalo? Byla jste zvyklá přijít a nabízet něco vlastního? Někdo z toho má smíšené pocity...

Nedělalo mi to problém. Dříve jsem měla praxi z obchodu jako takového, jen jsem nebyla zvyklá na to, aby mi lidé řekli, že je to dobré a že chtějí další.

Začala jste podnikat na mateřské. Jaká je cesta od nápadu k prvnímu prodanému koláči?

Vzala jsem to přes cateringovou společnost. Mám kamarádku, která ji vede, takže ta mě tak napůl protlačila a už se to vezlo. Druhé byly ty trhy, nejdříve v okolí Berouna. Pekla jsem v noci. Začínala jsem ve 4 hodiny ráno, skončila v 7. Během dvou hodin pak bylo vždy vyprodáno.

Myslíte si, že ruční práce je něco, co lidi v dnešní době láká?

V dnešní době se už začíná právě vracet. Tvar sice nikdy nedocílíte, důležitá je gramáž a ostatní je o chuti. Lidé si postupně zvykli, že nemusí být stoprocentně jeden jako druhý, ale více si vyhledávají tu chuť.

Produkt máte a je evidentní, že zákazníci se hrnou a koláče jim chutnají. Co dál?

Chceme se rozrůst, nabídnout větší sortiment. Ani nejde o to, aby bylo více na výběr, ale udržení kvality. Hledám investora, různě oslovuji firmy s nabídkou po internetu nebo po workshopech.

Jak by podle vás měl vypadat ideální investor?

Abychom si vzájemně sedli, aby pekařině jako takové rozuměl. Nemusí být přímo pekař, ale musí být z gastronomie. Nemůžu oslovit investora, který se zabývá módou.

Pořad Podnikání od A do ZET připravuje a moderuje investorka a mentorka Margareta Křížová.

Premiérový díl pravidelného pořadu Podnikání od A do ZET si můžete naladit na rádiu Zet každé druhé úterý krátce po 9:45 na těchto frekvencích. Nejnovější rozhovor s Marcelou Soukupovou si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

Podnikání od A do Zet: Koláčový byznys podle Marcely Soukupové Foto: Archiv Marcely Soukupové

reklama

Další články

1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

Byznys ·

Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.