Podnikatelská nálada v Německu je nejhorší od loňského dubna

Podnikatelská nálada v Německu se v září už pátým měsícem za sebou zhoršovala a klesla na minimum od loňského dubna. Podle ekonoma vyvolává mezi německými firmami nejistotu zejména nečekané oslabení ekonomiky Německa i celé eurozóny a spolu s tím také ukrajinská krize. To snižuje očekávání u vývozu a v sektoru investičního zboží.

Index podnikatelského klimatu klesl na 104,7 bodu ze srpnové úrovně 106,3 bodu. Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadovali pokles indexu pouze na 105,7 bodu. Zhoršila se především složka podnikatelských očekávání, klesl ale i komponent hodnocení současné hospodářské situace.

„Německá ekonomika už neběží hladce,“ uvedl institut Ifo k výsledkům zářijového průzkumu. Údaje jsou založeny na anketách u zástupců zhruba 7000 firem z celého Německa.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla o 0,2 procenta po růstu o 0,7 procenta v prvním kvartálu. Ekonomové donedávna předpokládali v letním čtvrtletí oživení, někteří z nich už ale varují před hrozbou propadu do nové recese, běžně definované jako dvě čtvrtletí poklesu za sebou. Německá vláda zatím odhaduje letošní tempo růstu ekonomiky na 1,8 procenta, což by bylo více než čtyřnásobné tempo proti loňsku.

Wohlrabe předpověděl, že ekonomika bude ve třetím čtvrtletí stagnovat. Celoroční růst ale podle něj bude stále moci dosáhnout tempa 1,5 procenta.

Zdroj: ČTK

Podnikatelská nálada v Německu je nejhorší od loňského dubna Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.