Podnikatelská aktivita je v eurozóně na devítiměsíčním minimu, ukazuje průzkum

Eurozóna se potýká s nejpomalejším tempem růstu podnikatelské aktivity v uplynulém tři čtvrtě roce. Slábne také aktivita ve zpracovatelském průmyslu i v sektoru služeb a firmy už dva a půl roku snižují ceny. Výsledky vyplývají z průzkumu mezi nákupními manažery, které zveřejnila konzultační společnost Markit.

„Evropská centrální banka (ECB) bude zklamaná. Vede tvrdou bitvu a naše anketa ukazuje, že to, co dosud udělali, zřejmě nestačí,“ řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom organizace Markit Chris Williamson.

ECB začátkem září přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb a také oznámila nový program odkupování balíků cenných papírů od bank, aby povzbudila jejich úvěrovou aktivitu.

Souhrnný index nákupních manažerů (PMI) klesl na 52,3 bodu ze srpnové úrovně 52,5 bodu. Ukazatel zůstává od loňského července nad hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Ankety mezi nákupními manažery jsou prvním signálem ekonomického vývoje v příslušném měsíci.

Ekonomický růst v eurozóně se ve druhém čtvrtletí zastavil, když německá ekonomika nečekaně klesla a Francie stagnovala. Index aktivity v německém průmyslu se snížil na 50,3 bodu, což představuje čtrnáctiměsíční minimum. Ukazatel aktivity ve francouzském sektoru služeb se propadl pod 50 bodů.

Index zpracovatelského průmyslu v celé eurozóně klesl o 0,2 na 50,5 bodu. Pro služby se hodnota indexu snížila o 0,3 na 52,8 bodu. Index cen výrobců zůstal 30. měsíc pod hranicí 50 bodů.

Zdroj: ČTK

Podnikatelská aktivita je v eurozóně na devítiměsíčním minimu, ukazuje průzkum Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.