Podnikatelská aktivita eurozóny byla v březnu nejvyšší za 4 roky

Podnikatelská aktivita eurozóny rostla v tomto měsíci rychleji, než se předpokládalo. Index aktivity se tak dostal na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Příznivý vliv na situaci má program nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou, který má podpořit ekonomický růst. Firmy chtějí povzbudit své podnikání však tím, že snižují ceny. Informace vyplývají z průzkumu společnosti Markit.  

Index aktivity podle rychlého odhadu stoupl na 54,1 bodu, nejvýše od května 2011, z únorových 53,3 bodu. Již 21 měsíců se tak nachází nad padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali mírnější růst na 53,6 bodu. Hodnota indexu podle firmy Markit signalizuje, že hospodářský růst eurozóny v letošním prvním čtvrtletí dosáhne 0,3 procenta, tedy stejného tempa jako v předchozích třech měsících.

„Je zde určitý impuls od kvantitativního uvolňování, i když přichází v době, kdy již byl růst, a zatímco domácí spotřebitelé mají prospěch z nižších cen,“ uvedl hlavní ekonom Markit Chris Williamson.

Dílčí cenový index stoupl na osmiměsíční maximum 49 bodů, nadále však zůstává pod úrovní 50 procent. To ukazuje, že inflace nebude v nejbližší době výrazně růst.

Index aktivity ve zpracovatelském sektoru stoupl na desetiměsíční maximum 51,9 bodu z únorových 51 bodů. Ve službách pak index stoupl na 54,3 bodu z 53,7 bodu a ocitl se nejvýše za 46 měsíců. Oba údaje překonaly očekávání hlavně díky přílivu nových objednávek.

„Všechny indikátory ukazují na další růst, firmy nabírají zaměstnance a to je dobrým znamením pro rok, který je před námi,“ dodal Williamson.

 

Zdroj: ČTK

Podnikatelská aktivita eurozóny byla v březnu nejvyšší za 4 roky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.