Podnikatel je nezbytným mazivem v ekonomické mašinérii, říká ekonom W. Baumol

Podle amerického ekonoma Williama Baumola   je podnikatelská činnost důležitým zdrojem ekonomického růstu. Plní totiž selektivní funkci mezi ideami, které stojí za to zrealizovat, a které nemá cenu uvádět v život. Ve světě ekonomiky podle něj existují totiž jen tři typy lidí: vynálezci, výrobci a podnikatelé.

Mohlo by vás zajímat

Baumol ve svých třiadevadesáti letech stále přednáší ekonomii na Newyorské univerzitě, v minulosti také přednášel na univerzitě v Princetonu. Několikrát byl předmětem spekulací v souvislosti s udílením Nobelovy ceny za ekonomii, naposledy se tak stalo v loňském roce. Cenu však dosud nezískal.

O Williamu Baumolovi a jeho názorech mluvil ve Studiu Zet Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog Vysoké školy ekonomické v Praze. 

 

Pane Kovando, William Baumol tvrdí, že důležitým zdrojem hospodářského růstu je podnikatelská činnost. Jak v tomto ohledu argumentuje?

On rozlišuje tři základní typy lidí, kteří zodpovídají za ekonomický růst. Prvním typem jsou vynálezci, objevitelé, kteří načrtávají nové postupy. Pak jsou tu výrobci, kteří ty produkty vynalezené objeviteli uvedou v praktické užití a nutný je podle Baumola ten mezičlánek, tedy podnikatelé, kteří by měli odlišit zrno od plev, tedy oddělit potenciálně přínosné vynálezy od těch nepřínosných a propojit tak sféru vynálezců se sférou výrobců. Pakliže jsou všechny tři články dobře propojeny, tak je to jistá záruka ekonomického růstu.  

 

Po Williamu Baumolovi je pojmenován takzvaný Baumolův efekt. V čem spočívá?

Spočívá v tom, že čím bohatší daný stát je, tím vyšší podíl státního rozpočtu jde do sektorů, v nichž je obtížné dále zvyšovat produktivitu. Můžeme si to představit například ve zdravotnictví. Praktický lékař je schopen ošetřit za den zhruba stejný počet lidí jako před padesáti, sto lety. Nicméně například pracovník v automobilce nebo pracovník v elektrotechnickém průmyslu je dnes schopen za den dát dohromady mnohem náročnější, užitečnější zařízení i než před deseti lety. Takže produktivita v oblasti průmyslu velmi rychle narůstá, zatímco v oblasti lékařství nebo školství roste pomalu. Baumolův efekt spočívá tedy v tom,  že když máte ekonomiku, která bohatne, tak bohatne jako celek. Dochází tedy k tomu, že například když rostou vlivem růstu produktivity mzdy v automobilovém průmyslu, tak se to musí alespoň částečně dorovnávat i v těch sektorech, které z hlediska produktivity tolik nerostou a to jak se dorovnávají, je právě Baumolův efekt.

 

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Podnikatel je nezbytným mazivem v ekonomické mašinérii, říká ekonom W. Baumol Foto: snipview.com

reklama

Další články

  1. OPEC odhaduje vyšší poptávku po vlastní ropě

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) dnes zlepšila odhady poptávky ropy pro letošní rok. Na úroveň její současné těžby ale ani tak poptávka nedosáhne. Z důvodu zpo…

  2. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.