Podnikat se sociálním charakterem je složité, investoři si jej ale začínají čím dál více všímat

Nastartovat jakéhokoli podnikání je vždy obtížné. Realizace byznys plánu se záměrem zlepšit miliony životů nebo zachránit planetu je ještě komplikovanější. Takzvaní „sociální podnikatelé“ musí čelit oproti zakladatelům komerčních společností mnohem větším výzvám. Je totiž obtížnější nalézt investory. Zpravodajský portál CNN s touto spojitostí informuje o rostoucím počtu firem, které nabízejí peníze, kancelářské prostory a vzdělávací programy, které pomáhají právě firmám profilujícím se sociálním charakterem. 

„Když vybíráme podnikatele, tak je naším cílem najít nápady, které mohou během deseti let vydělat přes 50 milionů liber (1,5 miliardy korun). Sháníme se po dopadu a míře nápadů, které mohou pomoci milionům lidem,“ řekl manažer ze společnosti Bethnal Green Ventures (BGV) Joe Ludlow.

BGV tak podle CNN podporuje podnikatele, v jejichž zájmu je využití technologií ke zlepšení životů. Od roku 2011 takto podpořila 104 začínajících firem a investovala do nich dva miliony dolarů (44 milionů korun). Za tuto investici poté chtěla od jednotlivé společnosti šestiprocentní podíl.

Firma BGV se snaží prokázat, že takzvané „technologie pro dobrou věc“ mohou být srovnatelné s investicí do běžných technologických firem.

Velké množství investorů, ale složité dohledání

Hledání kapitálu, pomocí něhož lze dosáhnout životaschopnosti, je jednou z největších výzev pro „podniky s dopadem“. Zakladatelka fondu Fledge Luni Libesová říká, že existuje velké množství investorů. Na druhou stranu je ale obtížné je dohledat.

„V Silicon Valley neexistuje žádný ekvivalent zaměřený na sociální startupy,“ řekla Libesová. Tím pádem je menší motivace k usilování o založení podnikatelského záměru s ohledem na sociální oblast. Společnost Fledge sídlí v Seattlu, ale také provozuje své programy podporující začínající sociální startupy v Peru a Španělsku. Do roku 2018 se rozšíří na území Kanady a Itálie.

Ve 22 zemích prošlo programem firmy Fledge zatím více než 80 startupů. Tato společnost nabízí služby pojící se k mentoringu, podnikatelskému vzdělávání a připravuje sociální podniky na nalákání nových investorů.

Mezi podniky, kterými prošly programem Fledge, figuruje firma Evrnu, jež se soustředí na recyklaci bavlny. V tomto ohledu spolupracuje s firmou Levis na vývoji recyklovatelných džín. Fledge již investovala do společnosti celkových 1,7 milionů dolarů (37,4 milionů korun). Z každé firmy si na oplátku vezme podle CNN šestiprocentní podíl.

„Mnoho společností, s kterými spolupracujeme, nemá žádnou touhu prodávat. Pohání je jejich mise, ne dolary, chtějí vyřešit velké problémy,“ řekla Libesová.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Podnikat se sociálním charakterem je složité, investoři si jej ale začínají čím dál více všímat Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Prosincové Srdíčkové dny pomůžou malé Terezce

  Komerční sdělení ·

  Život dětem ve dnech 4. – 8. prosince 2017 pořádá tradiční předvánoční celorepublikovou sbírku – zimní Srdíčkové dny. Studenti středních škol a učilišť budou veřejnost…

 2. Mzdy zrychlí podle ekonomů svůj růst

  Byznys ·

  Zpomalení růstu mezd ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhém čtvrtletím je dočasné a v dalších čtvrtletích tempo růstu mezd opět zrychlí. Informace vycházejí z vyjádř…

 3. Polovina Britů je pro další referendum o brexitu

  Společnost ·

  Polovina Britů je pro uskutečnění dalšího referenda o tom, zda má jejich země opustit Evropskou unii. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu veřejného mínění, je…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.