Podle Putina se může stát prezidentem i žena, V Rusku je podle něj všechno možné

Ruský prezident Vladimir Putin v rámci svého pátečního projevu na konferenci v Soči řekl, že následující ruskou hlavou státu může být i žena. V Rusku je totiž podle jeho slov všechno možné. Prezidentské volby se v zemi uskuteční příští rok v březnu. Putin představuje velkého favorita i přesto, že kandidaturu dosud neoznámil. Roli prezidenta by zastával již počtvrté v řadě.

Do boje o nejvyšší úřad se ve středu hlasitě přihlásila ruská celebrita Ksenija Sobčaková, jejíž otec Anatolij Sobčak býval jedním z nejviditelnějších ruských reformních politiků. Bývalý petrohradský starosta byl svého času Putinovým mentorem, sám prezident se k sympatiím vůči němu dodnes hlásí. Sobčak zemřel v únoru 2000, krátce předtím, než se Putin stal poprvé hlavou státu.

Sobčakova pětatřicetiletá dcera, televizní moderátorka, módní návrhářka, herečka a kritička Kremlu, Putina o svém záměru kandidovat informovala předem. Sama ve středu připustila, že při jedné z besed s prezidentem o svých plánech hovořila. Putin prý z jejích záměrů nebyl nadšen.

Podle některých ruských komentárů je kandidatura Sobčakové chytrým tahem Kremlu, který se snaží rozdělit síly opozice a zároveň nasazením atraktivní kandidátky k hlasování přitáhnout stále apatičtější voliče.

Vůdčí osobnost opozice Alexej Navalnyj prohlásil, že „Kreml potřebuje karikaturu liberálního kandidáta, protože mě k volbám pustit nechtějí“. Protikorupční aktivista podle volební komise nemůže kandidovat, protože má záznam v trestním rejstříku. Navalnyj, odsouzený podmíněně k pětiletému vězení za podvody, trest odmítá jako politický.

Podle průzkumů veřejného mínění zná Sobčakovou 95 procent Rusů, ale 60 procent z nich si o ní nemyslí nic dobrého.

 

 

Zdroj: ČTK

Podle Putina se může stát prezidentem i žena, V Rusku je podle něj všechno možné Foto: Degtyaryov Andrey / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.