Podle Putina mělo sestřelení ruského letadla skrýt nelegální obchod s ropou

Sestřelení ruského letadla tureckou armádou mělo zajistit bezpečnost pro ilegální dodávky ropy ze Sýrie do Turecka. V Paříži to ve čtvrtek řekl ruský prezident Vladimir Putin. Podle jeho slov má Rusko důkazy o vývozu průmyslové ropy do Turecka z míst, kde těží surovinu těží Islámský stát. 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který je ve francouzské metropoli rovněž na klimatické konferenci, toto tvrzení podle tureckého deníku Daily Sabah označil za pomluvu a dokonce prohlásil, že by podal demisi, pokud by se nelegální obchod skutečně prokázal.

Sestřelení ruského bombardéru Su-24 bylo podle Putina „velkou chybou“. Turecká armáda podle něj neměla žádný důvod k útoku na „bezbranné“ ruské letadlo. S tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem se Putin na klimatické konferenci v Paříži nesetkal. Potvrdil to v besedě s novináři.

Rusko bude podle Putina dál usilovat o vytvoření široké koalice pro boj s teroristy. Syrská krize má jen politické řešení, uvedl. O situaci v Sýrii včera jednal s prezidentem USA Barackem Obamou a na potřebě politického urovnání krize se shodli.

„Panuje, myslím, shoda, kudy je třeba jít. Mluvíme-li o nezbytnosti politického urovnání, pak je třeba pracovat na nové ústavě i na nových volbách a kontrole jejich výsledků,“ prohlásil ruský prezident.

Turecký prezident ve čtvrtek také podle televize CNN Türk řekl, že jeho vláda bude jednat s rozvahou a bez emocí, než se rozhodne k případným protiopatřením vůči ruskému rozhodnutí vyhlásit proti Turecku sankce za sestřelení letadla. Turecko podle Erdogana pracuje na tom, aby vztahy s Ruskem, jakožto jeho hlavním dodavatelem energie, nebyly zpřetrhány úplně.

Ruské sankce by mohly zvýšit schodek v tureckém rozpočtu v příštím roce o pět miliard dolarů (128 miliard korun), odhadli ekonomové oslovení agenturou Reuters. To by mohlo výrazně zkomplikovat snahu turecké vlády dostat se ze ztrát v rámci snahy o ekonomickou obnovu země.

 

Zdroj: ČTK

Podle Putina mělo sestřelení ruského letadla skrýt nelegální obchod s ropou Foto: Drop of Light / Shutterstock.com: Ruský prezident Vladimir Putin

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.