Podle NKÚ se v Česku velmi pomalu realizují navržené pozemkové úpravy

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že se v České republice dlouhodobě velmi pomalu realizují navržené pozemkové úpravy. Od roku 1995 se například podařilo dokončit ze zpracovaných katastrálních území jen 9 %. Jejich cílem bylo zpřístupnění pozemků, provedení protierozních opatření nebo zajištění ochrany životního prostředí. Pomalé čerpání peněz v oblasti pozemkových úprav způsobil podle mluvčí NKÚ Olgy Málkové například rozdíl mezi cenami uvedenými v dohodách o poskytnutí dotace a vysoutěženými cenami. 

NKÚ se soustředil především na období v letech 2011 až 2013. Ministerstvo zemědělství vynaložilo v tomto období na pozemkové úpravy z různých zdrojů částku v hodnotě 13 miliard korun.

„Z výsledků kontroly vyplynulo, že se peníze nedařilo v tomto období čerpat rovnoměrně, ročně se investice do pozemkových úprav pohybovaly od 1,2 do 2,1 miliardy korun. Prostředky z Programu rozvoje venkova tvořily 34 % celkových investic do pozemkových úprav,“ řekla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková.

Prostředky vynaložené na program rozvoje venkova čítaly 34 procent ze všech investic do pozemkových úprav.

Tisková zpráva NKÚ uvádí, že se v Česku od roku 1995 podařilo realizovat sedm procent navrhovaných protierozních opatření. Česká republika se přitom musí vypořádávat se zhruba 50 procenty ohrožené orné půdy, vodními erozemi a takřka deseti procenty erozí větrnou. Velké množství ohrožené půdy tak není chráněno.

„Na nízké čerpání peněz v oblasti pozemkových úprav měl vliv například rozdíl mezi cenami uvedenými v dohodách o poskytnutí dotace a vysoutěženými cenami, který dosahoval až 50 % předpokládaného objemu,“ oznámila Málková.

 

 Zdroj: ZET

Podle NKÚ se v Česku velmi pomalu realizují navržené pozemkové úpravy Foto: ČTK/Fotobanka ČTK/Štěrba

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.