Podle mluvčího Kremlu nemá Rusko zájem o konflikt se Západem, musí bránit hranice

Rusko nemá podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova zájem o konflikt se Západem, který se podle Ruska naopak vrací k rétorice z doby studené války. Rusko se nicméně musí starat o bezpečnost a zájmy své země ve spojení s tím, že se Severoatlantická aliance blíží k ruským hranicím, uvedl Peskov.  

Mohlo by vás zajímat

„Rusko nikdy nebylo stoupencem jakékoli konfrontace. Naopak usilujeme o konstruktivní a vzájemně výhodné vztahy a spolupráci,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. „Není to Rusko, kdo se blíží k cizím hranicím. Je to vojenská infrastruktura NATO, která se přibližuje k hranicím Ruska,“ řekl Peskov a dodal, že tyto okolnosti nutí Rusko přijímat opatření na ochranu svých zájmů a bezpečnosti.

Poslední slovní přestřelka mezi Kremlem a Západem se odehrála v úterý, kdy Putin oznámil, že ruský jaderný arzenál letos posílí více než 40 nových mezikontinentálních střel schopných proniknout jakoukoli protiraketovou obranou. „Pokud kdokoli ohrožuje ruské území, musí Rusko na země namířit svou výzbroj,“ prohlásil později Putin po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöm.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vzápětí Rusko obvinil z „řinčení zbraněmi“ a varoval před další destabilizací napjaté mezinárodní situace. Znepokojení vyjádřil také americký ministr zahraničí John Kerry. „Nikdo nemůže vyslechnout takové oznámení od vedoucího představitele mocné země, aniž by byl znepokojen tím, jaké to může mít důsledky,“ prohlásil Kerry.

Vztahy mezi Ruskem a Západem kvůli ruské anexi Krymu a ukrajinskému konfliktu klesly na nejnižší bod od konce studené války. Rusko dlouhodobě protestuje proti budování protiraketového štítu USA, protože to podle něj naruší rovnováhu mezi oběma velmocemi. Ambiciózní program přezbrojení ruských ozbrojených sil začal ještě v minulé dekádě.

 

Zdroj: ČTK

Podle mluvčího Kremlu nemá Rusko zájem o konflikt se Západem, musí bránit hranice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.