Podle Merkelové nelze Islámský stát porazit slovy, Německo pomůže Francii

Německá kancléřka Angela Merkelová včera v rámci společné tiskové konference s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem slíbila Francii větší solidaritu ze strany Německa po pařížských teroristických útocích. Hollande na to reagoval tím, že by Německo vyslalo „velmi dobrý signál“, kdyby se více angažovalo v boji proti Islámskému státu (IS). Merkelová poznamenala, že Islámský stát nelze „porazit slovy“.

„Proti Islámskému státu je třeba bojovat vojenskými prostředky,“ řekla Merkelová před pracovní večeří s Hollandem v Elysejském paláci. Takový postup přitom podle ní nevylučuje nezbytný politický proces.

Úkolem Německa je podle Merkelové promyslet, jak lze Francii podpořit. Nenaznačila ale, jak by se to mělo dít v Sýrii, kde Francie usiluje o vytvoření široké mezinárodní koalice proti Islámskému státu.

Hollande potvrdil, že Francie očekává větší zapojení Německa do boje proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. „Pokud by Německo mohlo jít dál, byl by to velmi dobrý signál,“ poznamenal Hollande. Ani on ale nebyl konkrétnější. Média spekulují o možném nasazení německých průzkumných letounů Tornado, zatímco francouzské letectvo už přes rok podniká nálety na pozice Islámského státu v Iráku, a od září také v Sýrii, v rámci koalice v čele s USA.

Hollande zároveň ocenil ochotu Německa poslat více vojáků do západoafrického Mali, aby tak uvolnilo část francouzských ozbrojených sil pro boj proti terorismu.

Merkelová je dalším z představitelů světových mocností, s nimiž se Hollande postupně setkává, aby s nimi hovořil především o dalším postupu v boji proti Islámskému státu.

Oba státníci včera jednali také o uprchlické krizi, aktuálním zhoršení vztahů mezi Ruskem a Tureckem po sestřelení ruského letounu nebo o nadcházející klimatické konferenci v Paříži.

Hollande řekl, že Evropa musí Turecku pomoci s uprchlíky ze Sýrie a dalších zemí, aby mohli přebývat blíže své zemi. „Musíme jednat, musíme jednat i na evropské úrovni,“ prohlásil Hollande. Merkelová zdůraznila, že uprchlíci utíkají před stejným terorem, jemuž čelí Evropané.

Světové mocnosti se rovněž musí zasadit o to, aby se dále nezhoršovaly vztahy mezi Ruskem a Tureckem, řekl francouzský prezident, který má ve čtvrtek v Moskvě jednat se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Merkelová s Hollandem včera na pařížském Náměstí Republiky rovněž uctili památku obětí teroristických útoků z 13. listopadu. Merkelová tam položila růži.

 

Zdroj: ČTK

Podle Merkelové nelze Islámský stát porazit slovy, Německo pomůže Francii Foto: 360b / Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.