Podle Mayové a Junckera je zapotřebí urychlit jednání o brexitu

Velká Británie a Evropská unie by měly v nejbližších měsících urychlit vyjednávání o podmínkách brexitu. V rámci pracovní večeře v Bruselu se na tom alespoň shodli britská předsedkyně vlády Theresa Mayová a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ve společném prohlášení oznámili, že jejich beseda byla „přátelská a konstruktivní“.

Mayová a Juncker „posoudili pokrok, kterého se zatím podařilo dosáhnout v jednání o článku 50, a shodli se na tom, že toto úsilí je v nadcházejících měsících třeba zvýšit,“ uvádí se v prohlášení. Článek 50 Lisabonské smlouvy popisuje proceduru, která má být spuštěna v případě zájmu kteréhokoli člena Evropskou unii opustit.

Mayová ohlásila pondělní nečekanou cestu do Bruselu o víkendu s tím, že schůzka byla dojednána už před několika týdny. Setkání bylo přípravou na unijní summit, který se v Bruselu sejde ve čtvrtek a v pátek. Jedním z jeho hlavních témat má být právě brexit.

Schůzka Mayové s Junckerem se uskutečnila krátce po varování vyjednávače EU Michela Barniera, že v jednání o brexitu zatím nebylo dosaženo dostatečného pokroku. Za důvod „blokády“ Barnier označil finanční otázky. Barnier se pondělní večeře v Bruselu zúčastnil, stejně jako britský vyjednávač David Davis.

EU trvá na tom, aby Británie před odchodem z unie uhradila své finanční závazky. Hovoří se o částce 60 až 100 miliard eur (1,5 až 2,6 bilionu korun). Londýn požadavky považuje za přehnané a platit zatím odmítá.

Mayová v pondělí před odjezdem z Londýna do Bruselu telefonicky hovořila s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Britský ministr zahraničí Boris Johnson jednání premiérky s Junckerem komentoval slovy, že je třeba „začít vážnou konverzaci o nových vztazích, o hlubokém a zvláštním partnerství“.

V prohlášení z pondělního jednání se rovněž uvádí, že Mayová a Juncker si „obsáhle“ vyměnili názory na problémy, kterým nyní čelí Evropa a svět. Řadí mezi ně potřebu zachovat íránský jaderný program zpochybněný americkou vládou a rovněž bezpečnost evropských občanů ohrožovaných terorismem.

 

 

Zdroj: ČTK

Podle Mayové a Junckera je zapotřebí urychlit jednání o brexitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Boje v Iráku zvyšují ceny ropy

    Byznys ·

    Ceny ropy na světovém trhu v pondělí zaznamenaly růst. Důvodem jsou boje v okolí severoiráckého města Kirkúk. Agentura Reuters uvedla, že způsobily krátkodobý výpadek …

  2. Vítězem rakouských voleb je populismus

    Společnost ·

    V rakouských parlamentních volbách zvítězil populismus a alpská země se tak posunula výrazně doprava. Po nedělních parlamentních volbách o tom alespoň referují německá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.