Podle Francie konec jaderné dohody v Íránu posílí konzervativce

Rozhodnutí Spojených států odstoupit od jaderné dohody s Íránem a rozšiřovat sankce proti Teheránu jen posílí konzervativní síly v této zemi. V rozhlasové stanici France Inter na to dnes upozornil francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

"S touto metodou nesouhlasíme, protože tento soubor sankcí, které budou přijaty vůči Íránu, neumožní dialog, ale naopak posílí konzervativce a oslabí prezidenta (Hasana) Rúháního. Tento přístup ohrožuje region víc," uvedl šéf francouzské diplomacie.

Le Drian dodal, že Paříž hodlá v plnění dohody pokračovat, i když souhlasí se Spojenými státy v tom, že aktivity Íránu v oblasti balistických raket a regionální hegemonistické ambice je třeba brzdit.

Americký prezident Donald Trump 8. května oznámil, že USA odstupují od mezinárodní dohody s Íránem, která měla za cíl omezit íránské jaderné aktivity. Zároveň řekl, že se tím obnoví sankce proti americkým i neamerickým společnostem obchodujícím s Íránem. Ostatní signatáři dohody - Rusko, Německo, Francie, Británie, Čína a EU - ale dali najevo, že jsou pro její zachování.

 

Zdroj: ČTK

Podle Francie konec jaderné dohody v Íránu posílí konzervativce Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. PKN chce zbývající podíl v Unipetrolu

    Byznys ·

    Polská rafinerská společnost PKN Orlen hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií českého petrochemického holdingu Unipetrol. Firma uvedla, …

  2. Čína sníží clo na dovoz osobních aut na 15 %

    Byznys ·

    Čínská vláda přistoupila ke snížení cla na dovoz osobních automobilů na 15 procent ze současných 25 procent. Informaci o tom v úterý agentura Bloomberg s odvoláním na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.