Podle developerů vzroste letos v ČR bytová výstavba o téměř 4 procenta

Developeři letos v Česku očekávají růst bytové výstavby o 3,7 procenta. Nabídka bytů v Praze by měla růst podle Studie developerských společností Q1/2015 zpracované společnostmi CEEC Research a KPMG ČR ještě výrazněji a hlavní město očekává rekordní prodeje.

Loni se v Česku podle údajů Českého statistického úřadu dokončilo 23 881 bytů. Poptávka po nových bytech bude letos kopírovat nabídku. Podle odhadů ředitelů developerských společností by se v celé republice mělo prodat o 3,6 procenta bytů více než loni.

Růst potáhne hlavně trh s byty v hlavním městě. „Největší část trhu s novými byty v ČR tvoří Praha - až 60 procent nových bytů se prodá v hlavním městě. Zde by měla nabídka růst nejrychleji a to až o 6,8 procenta. Z pohledu prodejů hovoří nejodvážnější odhady o rekordu v podobě až šesti tisíc prodaných nových bytů v Praze v tomto roce,“ uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Podle Pavla Klimenta, partnera odpovědného za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice, je růst poptávky po rezidenční výstavbě tažen nízkými úrokovými sazbami a optimističtějším očekáváním kupujících. „Roste také podíl poptávky po rezidenčních nemovitostech jako formě investice a uložení prostředků. Tato část poptávky tvoří okolo 25 procent,“ doplnil.

Růst ze stejných důvodů očekává i obchodní ředitel developerské skupiny Crestyl Radim Sayed. „Přepokládáme i nadále mírný růst poptávky po vlastním bydlení. Důvodem je především kombinace nízkých úrokových sazeb a příznivých cen bytů,“ uvedl.

Největší zájem bude podle generálního ředitele společnosti Průmstav Rafaela Morena o levnější byty.  „Očekáváme růst a to zejména v nižších cenových hladinách. Nízké úrokové sazby hypoték s chutí drobných investorů investovat do nájemního bydlení zajistí v roce 2015 a 2016 zajímavý růst zejména v lokalitách velkých aglomerací jako je Praha a Brno. Ti developeři, kteří budou mít v tomto segmentu co nabídnout, budou vítězi,“ uvedl.

 

Zdroj: ČTK

Podle developerů vzroste letos v ČR bytová výstavba o téměř 4 procenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Volkswagen investuje v Mexiku miliardu dolarů

    Byznys ·

    Výrobce automobilů Volkswagen rozšiřuje montážní závod v mexickém městě Puebla a investuje do něj zhruba jednu miliardu dolarů (25,1 miliardy korun). Německá automobil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.