Podle Babiše se daňové příjmy státu vrátily opět k růstu

Na konci května došlo po předchozím dubnovém poklesu k meziročnímu růstu daňových příjmů státu o 5,9 miliardy korun. V dalších měsících by měly dohnat plánovanou úroveň a za celý rok stoupnout o zhruba 20 miliard korun. Na sněmu Svazu měst a obcí v Olomouci to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). 

„Informoval jsem o dnešním stavu (státního) rozpočtu. V porovnání se stejným dnem loňského roku jsme vybrali o 5,9 mld Kč na daňových příjmech více,“ odpověděl Babiš na dotaz ČTK, jak se budou vyvíjet daňové příjmy měst a obcí v následujících měsících poté, co na začátku roku výrazně klesly.

Celkové příjmy státního rozpočtu se v závěru dubna meziročně snížily o 8,2 miliardy na 400 miliard korun. Meziroční pokles příjmů ovlivnil nejvíce výběr spotřební daně a daně z přidané hodnoty (DPH). Inkaso spotřební daně v dubnu meziročně kleslo o 10,4 miliardy na 41,8 miliardy korun především kvůli loňskému předzásobení tabákovými výrobky. Výběr DPH meziročně poklesl ke konci dubna o 7,9 miliardy na 76,2 miliardy korun.

„Je tam posun toho předzásobením tabákem, který byl 16,7 miliardy korun, a je tam vratka DPH," zdůvodnil Babiš dubnový pokles daňových příjmů státního rozpočtu. „Jde jen o časový posun. My to doběhneme někdy v červenci a splníme ten rozpočet a myslím, že bude i přeplněn. Ten plán vybrat o 20 miliard korun daní více bude určitě naplněn,“ dodal.

Státní rozpočet se v dubnu dostal letos poprvé do schodku, a to 0,4 miliardy korun. Loni v dubnu stát hospodařil s přebytkem 26,6 miliardy korun. Za zhoršením hospodaření je podle ministerstva financí především růst výdajů. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun.

 

Zdroj: ČTK

Podle Babiše se daňové příjmy státu vrátily opět k růstu Foto: ČTK/Ožana Jaroslav: Ministr financí Andrej Babiš

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.