Podle analytiků je třeba určit časový plán pro jaderné odzbrojení KLDR

Stanovení konkrétního, časově ohraničeného plánu denuklearizace Severní Koreje a způsoby ověření budou podle analytiků klíčové pro úspěch procesu jaderného odzbrojení KLDR. Takové detaily ale patrně nelze od úterního summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem očekávat, píše agentura AP. I sám Trump připouští, že vrcholná schůzka bude mít spíš seznamovací charakter.

V dubnu Kim Čong-un oznámil zmrazení severokorejských jaderných a raketových zkoušek a v květnu KLDR za účasti zahraničních novinářů údajně zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko. Od Kima se nyní očekává, že zastaví i další jaderné aktivity v zemi, jako například obohacování uranu. Pro ověření severokorejských slibů týkajících se jaderného odzbrojení bude pak důležité, aby KLDR znovu vpustila mezinárodní inspektory do hlavního severokorejského jaderného komplexu v Jongbjonu a na další místa.

"Kdybych měla říct, co by se dalo považovat za velký úspěch summitu, pak by jedním z našich hlavních cílů měl být návrat inspektorů do KLDR," prohlásila Suzanne DiMaggiová z nadace New America, která vedla zákulisní jednání se Severokorejci.

Podle bývalého experta Mezinárodní agentury pro atomovou energii Olliho Heinonena byla přitom květnová likvidace hlavního jaderného testovacího střediska v KLDR z hlediska ověřování denuklearizace chybou. "Květnové zničení jaderného testovacího střediska, jemuž přihlíželo jen několik novinářů, je v rozporu s ideálním plánem, protože nejprve měli mít možnost tuto lokalitu prozkoumat odborníci," řekl televizi CNN Heinonen.

Pchjongjang by měl podle analytiků v následujících měsících rovněž předložit úplný seznam svých jaderných zařízení, na čemž minulé dohody se Severní Koreou selhaly. Spojené státy již také vyzvaly, aby KLDR rozebrala své jaderné zbraně a klíčové prvky odeslala do zámoří. To ale bude podle odborníků představovat dlouhodobý proces - pokud na takovou věc Pchjongjang vůbec přistoupí. "Rozmontování severokorejského arzenálu (odhadovaného na dvě až tři desítky hlavic), zničení raket a odstranění štěpného materiálu a výrobních kapacit potrvá minimálně deset let," domnívá se fyzik Siegfried Hecker, který se zabývá severokorejským jaderným programem.

Trump má různé možnosti, jak Severní Koreu za kroky vedoucí k denuklearizaci odměnit. Může například KLDR oficiálně slíbit, že na zemi Spojené státy nezaútočí, což už zmínil v řadě svých tweetů. Spojené státy by také mohly v Pchjongjangu vytvořit styčný úřad a umožnit KLDR zřídit vlastní takovou instituci ve Washingtonu, což by pro obě země znamenalo krok k vzájemnému uznání. Dalším vstřícným gestem USA by mohlo být omezení společných cvičení s Jižní Koreou u Korejského poloostrova, jež KLDR označuje za nácvik invaze.

Jižní Korea a Japonsko budou přitom sledovat Trumpovo jednání s obavami, aby americký prezident nakonec neustoupil Severokorejcům příliš, například aby nyní neslíbil stažení 28.500 vojáků rozmístěných na jihokorejském území. Právě tento krok Pchjongjang v minulosti požadoval jako podmínku pro denuklearizaci. Washington každopádně již předem zdůraznil, že neuvolní sankce vůči KLDR, dokud severokorejský režim nepodnikne konkrétní kroky k jadernému odzbrojení.

 

Zdroj: ČTK

Podle analytiků je třeba určit časový plán pro jaderné odzbrojení KLDR Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Vláda chce představit plán investic na 10 let

    Společnost ·

    Vláda do konce června představí plán investic na následujících minimálně deset let. Na dnešní akci Institutu pro politiku a společnost to uvedla ministryně financí v d…

  2. Kdysi střídmá Čína propadá konzumerismu

    Byznys ·

    "Neviditelní chudí" je nové trendy označení, které se šíří na čínském internetu. S nádechem ironie označuje mladé lidi, kteří vydělávají více než 10 000 jüanů měsíčně …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.