Podíl počítačové kriminality se během posledních dvou let ztrojnásobil

Během uplynulých dvou let se bezmála polovina firem v Česku stala obětí hospodářské kriminality. Značný podíl hospodářských zločinů má na svědomí kybernetická kriminalita, jejíž podíl se během dvou let ztrojnásobil. Na rádiu ZET o tom hovořil odborník na počítačovou kriminalitu ze společnosti PwC Česká republika Filip Volavka. 

Nárůst kybernetických útoků může souviset i s tím, že tato trestná činnost probíhala i bez odhalení. Některé firmy se mohly domnívat, že jsou v naprostém bezpečí a nikdo je neohrožuje. Situace mohla být však diametrálně jiná. V současnosti si již společnosti podle Volavky dávají větší pozor.

„Nárůst v této oblasti souvisí i s posunem modelu obchodování. Některé oblasti jako je bankovnictví, obchod s realitami, maloobchod se zaměřením na elektroniku a výpočetní techniku probíhá už téměř pouze online,“ řekl na rádiu ZET Volavka.

Pro zločince je tato forma kriminality atraktivní jednoduše z toho důvodu, že nemusí být přítomný na místě činu. To snižuje šanci na jeho dopadení. Kybernetická trestná činnost je ještě ke řízena často z jiné země a samotné vyšetřování se tak komplikuje. Vyřešení celé situace dále může bránit i jiná jurisdikce země.

Další problém podle Volavky spočívá v tom, že firmy potřebují udržet technologický krok s konkurencí. Proto nasazují různé online inovace bez ohledu na jejich zabezpečení.

Situace se na českém trhu přece jenom zlepšuje a společnosti začínají brát kybernetické útoky více na vědomí.

„Je pořád častější, že firma přijde na to, že dochází k útoku, že se někdo dostal do systému a snaží se ukrást nějaká data a podobně. Bohužel je to horší s identifikací útočníka. Často je úspěchem zjistit pouze zemi, odkud byl ten útok iniciován,“ uvedl Volavka. 

 

Celý rozhovor s odborníkem na počítačovou kriminalitu ze společnosti PwC Česká republika Filipem Volavkou si můžete pustit v playeru výše. Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru. 

 

Zdroj: ZET

 

 

Podíl počítačové kriminality se během posledních dvou let ztrojnásobil Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.