Podíl CO2 v atmosféře loni dosáhl rekordních hodnot, varuje WMO

Množství oxidu uhličitého (CO2) v atmosféře dosáhlo v loňském roce rekordně vysoké hodnoty. V pondělí o tom informovala Světová meteorologická organizace (WMO), která je agenturou OSN. Koncentrace skleníkového plynu, jenž se označuje za hlavní příčinu globálního oteplování, podle WMO v roce 2016 vzrostla o 50 % rychleji, než byl průměr v minulém desetiletí. Na vině růstu koncentrace CO2 v atmosféře je lidská aktivita a rovněž klimatický jev El Niňo. Informaci přinesla WMO ve své výroční zprávě, která byla v pondělí zveřejněna v Ženevě.

„Naposledy Země zažila srovnatelnou úroveň CO2 před třemi až pěti miliony let. Teplota byla oproti dnešku o dva až tři stupně Celsia vyšší a hladina moře o deset až 20 metrů vyšší (kvůli tání ledových příkrovů),“ uvedla organizace.

Kromě lidské činnosti měl na růstu koncentrace CO2 podíl také tehdy silný klimatický jev El Niňo. Ten nastává co čtyři až pět let a projevuje se růstem teploty Tichého oceánu, který vyvolává sucha a jinde zase silné srážky. Rostliny a stromy kvůli suchu absorbují méně CO2.

„V roce 2015 činila koncentrace CO2 v atmosféře 400 ppm (částic na jeden milion), v roce 2016 to bylo 403,3 ppm,“ uvedla WMO. To je podle ní 145 procent množství CO2 v předindustriálním období, tedy před rokem 1750.

Generální tajemník organizace Petteri Taalas varoval, že pokud státy rychle nesníží emise skleníkových plynů, zvlášť CO2, do konce století hrozí „nebezpečný nárůst teploty“, který daleko přesáhne cíle pařížské klimatické dohody. Ta si klade za cíl udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. „Budoucí generace zdědí daleko méně pohostinnou planetu,“ dodal Taalas.

Šéf Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) řekl agentuře AFP, že podle něj není času nazbyt. „Čísla nelžou. Naše emise jsou pořád příliš vysoké a tento trend je třeba zvrátit. Máme k dispozici mnohá řešení, jak čelit této výzvě. Chybí jen politická vůle,“ dodal.

 

 

Zdroj: ČTK

Podíl CO2 v atmosféře loni dosáhl rekordních hodnot, varuje WMO Foto: ricochet64 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Od hokeje k vaření

    Byznys ·

    22letý Martin Škoda je přes své mládí velmi uznávaným kuchařem. Opakovaně boduje na kuchařských Oscarech, přesněji řečeno Oscarech mezi kuchařkami. Jedná o prestižní s…

  2. Papež František vyzývá Evropu ke sjednocení

    Společnost ·

    Papež František vyzval Evropu, aby se sjednotila, pokud chce do budoucna zajistit prosperitu a spravedlivou společnost pro všechny. Podle něj je dnes politika spíše ko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.