Podaří se českým zemědělcům pořídit si po vzoru Německa vlastní mlékárnu?

Čeští zemědělci chtějí po vzoru německých kolegů provozovat vlastní mlékárnu. Odbytová družstva sdružená v Zemědělském svazu zvažují buď postavení nové mlékárny, nebo koupi nějaké stávající. Více informací se dozvíte v rozhovoru s předsedou Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou.

Kvůli čemu chtějí realizovat svůj záměr?

To je jednoduchá odpověď. Chtějí se podílet na přidané hodnotě své produkce. V současné době zemědělci prodávají pouze litry mléka. V okamžiku, kdy v některých jiných zemích vyrábějí litry mléka levněji, tak soupeří s touto výrobou bez přidané hodnoty. Proto cítí potřebu vyrábět přidanou hodnotu, vyrábět finální výrobky, a pokud možno je prodávat zákazníkovi a v ten okamžik je jejich stabilita daleko větší.

Dá se nějak vyčíslit srovnání cen v zahraničí a co by vlastně získali a jakého profitu by byly schopny dosáhnout?

V současné době je v České republice cena mléka nejlevnější ze všech zemí Evropské unie. I země, které dlouhodobě byly v minulosti a námi, mají dnes vyšší cenu mléka. To je dáno několika aspekty a mimo jiné i tím, že mlékárny působící v Česku nechtějí platit zemědělcům vyšší cenu za výrobu mléka. Zemědělci se v ten okamžik snaží vyrábět mléko více ekonomicky, snižují náklady, ale bohužel i když by vyráběli mléko za nula, tak stejně by nevydělali víc, protože mlékárny by jim víc peněz nezaplatily. Zemědělci tak pochopili, že pokud oni sami nebudou mít rozhodovací podíl nebo nějaké právo mluvit do toho, jakým způsobem se tato produkce bude zpracovávat, tak v podstatě nikdy nebudou schopni více profitovat na výrobě mléka. To vede dlouhodobě ke snižování stavu v České republice a k nízké ziskovosti živočišné výroby, což se nám samozřejmě nelíbí. 

Kolik subjektů se chce do projektu zapojit, jakou mají dohromady produkci mléka a podíl na trhu?

V současné době se na té studií spolupodílejí čtyři největší odbytové společnosti v České republice. Máme tady i některé menší odbytové organizace, které stojí mimo, ale deklarují, že mají jasný zájem se do toho zapojit. Jenom ty čtyři největší odbytové organizace dnes reprezentují 45 až 50 procent produkce mléka v České republice.

Jak funguje podobný systém v Německu, odkud přišla inspirace k pořízení vlastní mlékárny.

V Německu je velká většina mléka zpracovávaná v družstevních mlékárnách, které vlastní zemědělci. Je to dáno tím, že přirozený vývoj ve velké části Německa nikdy nebyl přerušen komunistickým režimem, jako u nás v České republice. I u nás v Česku za první republiky před válkou a těsně po válce většinu zpracovatelských provozů vlastnili zemědělci. Pak to zestátnil stát a v roce 1990 a dál v rámci restituce to prodal bohužel většinou mimo ruce zemědělců. Tady je ta majetková struktura oddělená. To znamená, že zemědělci nevlastní mlékárny a dnes některé zemědělské podniky kupují za peníze zemědělců.

Je pro české zemědělce výhodnější koupit nějakou stávající mlékárnu nebo postavit novou na zelené louce?

To je těžko takto říci. Samozřejmě obě varianty mají své pro a proti. My obě dvě varianty zvažujeme. Samozřejmě je otázka, jestli je v současné době v Česku nějaká mlékárna, která by byla na prodej. Nicméně obě dvě varianty mají své výhody i nevýhody. I uvnitř naší skupiny mají obě dvě varianty svého zastánce a svého odpůrce. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s předsedou Zemědělského svazu ČR Martinem Pýchou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

Podaří se českým zemědělcům pořídit si po vzoru Německa vlastní mlékárnu? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.