Pořadatelé olympijských her musí dopředu znát budoucí využití sportovišť

Před pár dny skončily olympijské hry v brazilském Rio de Janeiru. Příští týden se rozsvítí reflektory stadionů ještě jednou u příležitosti paralympiády. Co se stane ale po jejím konci? Jak budou využita postavená sportoviště? Internetový magazín Business Insider referuje o tom, jak efektivně využít stadiony tak, aby se pořadatelské země vyvarovaly chyb jako v případě her v Pekingu nebo Athénách. Tam olympijská sportoviště zejí prázdnotou a chátrají. Dobré je předem vědět, k čemu budou areály sloužit po skončení sportovního velesvátku. 

Problémem většiny olympijských her je enormní rozpočet, který je potřebný vynaložit na výstavbu nových sportovišť, olympijských vesnic velodromů atak dále. Organizátoři by měli přemýšlet nad tím, co se bude dít a jak budou sloužit ohromné sportoviště po skončení sportovního svátku.

Dobrým příkladem olympijských her, které mohou být použity jako vzor pro ostatní pořadatelské země, byly olympijské hry v Londýně 2012. Tam byly některé stadiony postaveny tak, aby se daly rozložit. Jiné zase měly jasně dané, co se s nimi stane po samotném skončení olympijských her. Odstrašujícím příkladem jsou naopak Peking nebo Athény. V olympijském areálu Hellinikon chátrají gigantická sportoviště za miliardy eur. Slouží pouze vandalům nebo přírodě. Jde o takzvané „bílé slony“, jak se těmto nevyužitým a opuštěným sportovištím říká. Bez uceleného a logického plánu přijdou miliardové prostředky na stavby vniveč.

Uvažovat nad budoucím využitím staveb ušetří miliardy

„Nejjednodušší věcí je navrhnout olympijská sportoviště tak, aby měly i po skončení olympijských her alternativní využití. Mnohem lepší je rozhodnout se o tom, co země skutečně potřebuje a až poté budovy přizpůsobit pro olympijské hry,“ řekl Business Insideru expert na infrastrukturu Glenn Scottz projektantské společnosti Hassel.

Typické stavby do oblouku podpírané sloupy přinášejí pro budoucí využití limity. Mnohem lepší variantou je podle Business Insideru postavení volně stojící přímočaré budovy, která lze typicky využít například pro skladování.

Londýn jde v tomto případě alespoň z části vzorem. Olympijský park královny Alžběty využívají umělci a scházejí se v něm lidé. Tamní olympijský stadion se proměnil v domácí stánek fotbalového klubu West Ham United, který figuruje v nejvyšší Premier League. Přeměna ve fotbalový stánek převýšila částku 700 milionů liber. Pokud by hned zpočátku bylo jasné, že se z olympijského stadionu stane fotbalový stadion, tak mohly být podle Scotta náklady mnohem nižší.

Olympijské vesnice jako bydliště pro místní obyvatele

Menší zařízení jsou snazší pro opětovné využití. Jako názorný příklad lze označit olympijské vesnice, které nyní slouží jako sídliště pro místní obyvatele. Jde například o bývalou olympijskou vesnici Newigton v Sydney nebo okrsek Čchao-jang v Pekingu. Londýnský olympijský park zase slouží jako vysílací centrum. V současnosti zde sídlí televizní stanice BT Sport.

Přizpůsobení stávajících budov má menší dopady na životní prostředí a představuje rovněž vynaložení menšího množství finančních prostředků. Dalším efektivním příkladem může být použití sportovišť v rámci více olympijských her. Stalo se tak například u basketbalového stadionu, který se z Londýna přesunul do Rio de Janeira.

Odborník na městskou infrastrukturu ze společnosti Grant Thornton, Rob Turner, Business Insideru řekl, že je lepší olympijské stadiony situovat blíže k centru. Tímto krokem se totiž eliminuje vytváření „bílých slonů“. O tyto prostory je totiž větší zájem u podniků a jiných subjektů. Sportoviště umístěné v blízkosti velkých center jsou rovněž poptávaná kvůli možnosti využití stávající dopravní infrastruktury.

 

 

Zdroj: Business Insider, Zet

Pořadatelé olympijských her musí dopředu znát budoucí využití sportovišť Foto: Profimedia.cz /ORESTIS PANAGIOTOU: Opuštěný stadion určený pro beach volejbal v Athénách 2004

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.