Po ukončení intervencí koruna posílila na 26,56 Kč za euro

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek po poledni ukončila režim devizových intervencí. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka si nyní měna musí najít rovnovážnou úroveň, která by odrážela základní parametry české ekonomiky. Během odpoledne koruna zpevnila až na 26,56 Kč/EUR. Posílení koruny tak zlevnilo cenu zlata v korunách, dále by mohly zlevnit elektronika i zájezdy. Konec intervencí též způsobil růst výnosů českých dluhopisů.

Režim devizových intervencí podle guvernéra splnil cíl. „Nepozorujeme nějaké narůstající zásadnější problémy, které by ohrožovaly český ekonomický vývoj v nejbližším období. A to je nová situace, která tady před třemi lety nebyla. Máme o desítky tisíc více pracovních míst, máme o zhruba deset procent větší HDP, než jsme měli v roce 2013. A dovolím si tvrdit, že dva až tři procentní body k tomu růstu byly zásluhou kurzového závazku,“ uvedl Rusnok. Podle něj by koruna za stávajícího dobrého výkonu ekonomiky měla posilovat o zhruba jedno procento ročně. Závazný mandát k nějaké obraně konkrétních hranic kurzu si rada nestanovila. „A ani nepočítám, že by to tak bylo v nejbližší budoucnosti,“ dodal Rusnok.

V prvních minutách po ukončení intervencí byl kurz výrazně rozkolísaný a krátkodobě se dostal téměř na 27,13 Kč/EUR. Poté ale koruna víceméně posilovala a maximem bylo podle údajů Patria Online 26,56 Kč/EUR v 17:37. Rozkolísání kurzu koruny analytici očekávali, dlouhodobě by měla podle nich koruna posílit.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) intervence ČNB krátkodobě pomohly hospodářskému růstu, snížily nezaměstnanost, ale byla by chyba se na ně dlouhodobě spoléhat. Není možné založit dlouhodobou konkurenceschopnost a úspěšnost ekonomiky pouze na ovlivňování kurzu, řekl. Ukončení intervencí přivítal také prezident Miloš Zeman.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) připomněl, že ministerstvo financí využilo dosavadní příznivé situace na dluhopisovém trhu. „Z hlediska ministerstva financí jsme během prvního čtvrtletí zejména využívali přetrvávající výhodné situace na dluhopisovém trhu a pokryli jsme své potřeby na nejbližší měsíce," uvedl Babiš.

Tuzemské podniky jsou podle Svazu průmyslu a dopravy na konec intervencí připraveny a neměl by je zaskočit - počítají s ním ve svých podnikatelských plánech. Postupně dochází ke zvyšování podílu transakcí v eurech a firmy zvyšují podíly zajištěného exportu. Podle Asociace exportérů je nyní zhruba 80 procent objemu českého exportu zajištěno proti pohybům měny.

Očekávané posílení koruny může mít nyní vliv na ceny dováženého zboží, zejména nových modelů elektroniky. Zlevnit by mohla v létě i část „last minute“ zájezdů a zimní exotické dovolené. Silnější česká měna ale bude mít negativní vliv na příjezdovou turistiku. Konec měnových intervencí bude mít vliv na cenu dovozových potravin, zákazníci ale nic nepoznají, obchodníci si jen vylepší obchodní přirážku, míní prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Devizové intervence centrální banka zahájila na počátku listopadu 2013. Během trvání kurzového závazku koupila v rámci intervencí na devizovém trhu eura za zhruba dva biliony korun, odhadují analytici. Podle nich to odpovídá přibližně 40 procentům hrubého domácího produktu, celková výše rezerv tak zřejmě překonala 70 procent HDP.

Vývozcům devizové intervence podle Asociace exportérů přinesly přímo 687 miliard korun a nepřímo 590 miliard korun. Hrubý domácí produkt ČR se zvýšil o 147 miliard korun.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Po ukončení intervencí koruna posílila na 26,56 Kč za euro Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. ČNB ukončila intervenční režim

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

  2. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

    Společnost ·

    Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.