Po pařížských atentátech byznys ztrácí, podpora prezidenta Hollanda naopak stoupá

Francie a další evropské země řeší ekonomické i politické dopady pařížských atentátů z 13. listopadu. Letečtí dopravci, bruselské restaurace a hotely i francouzští pořadatelé kulturních akcí sčítají finanční ztráty. Vzrostla naopak podpora francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi.

Počet nově rezervovaných letů do Paříže klesl během týdne po teroristických útocích ve francouzské metropoli o více než čtvrtinu. Počet zrušených rezervací byl ve stejném období proti loňsku vyšší o 21 procent, informovala analytická společnost ForwardKeys.

Francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve oznámil, že policie podnikla od pařížského teroru 1 233 razií, které vedly k zadržení 165 osob a zabavení 230 zbraní.

Belgická prokuratura v úterý v souvislosti s atentáty obvinila z terorismu už pátého člověka. Justice také vydala mezinárodní zatykač na třicetiletého Mohameda Abriniho, který měl řídit auto, jež bylo dva dny poté použito k pařížským útokům. Jel v něm přitom se Salahem Abdeslamem, po němž policie po celé Evropě pátrá už více než týden. Policisté po Abdelslamovi včera pátrali i na severozápadě Německa, ale bez úspěchu.

V Bruselu, kde od víkendu platí čtvrtý stupeň bezpečnostních opatření kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku, si na ztráty stěžují restauratéři i provozovatelé hotelů. Francouzské sdružení pořadatelů hudebních akcí Prodiss požádalo stát o finanční pomoc ve výši 50 milionů eur (1,4 miliardy korun) na překonání ztrát vyvolaných atentáty.

Francouzskému prezidentovi Hollandovi po útocích vzrostla podpora. Kladně ho podle průzkumu institutu Odoxa hodnotí 32 procent Francouzů, což je o deset procentních bodů víc než v říjnu. Hollande v těchto dnech o boji proti terorismu jedná s dalšími světovými státníky.

Jedním z důsledků pařížských útoků je pravděpodobně i příklon už více než poloviny Britů k myšlence odchodu jejich země z EU, o čemž budou nejpozději do konce roku 2017 hlasovat v referendu. Podle deníku The Independent, který zveřejnil výsledky příslušného průzkumu, jde o důsledek zesílených obav z uprchlické krize v EU po pařížských útocích.

 

Zdroj: ČTK

Po pařížských atentátech byznys ztrácí, podpora prezidenta Hollanda naopak stoupá Foto: François HOLLANDE; Zdroj: ČTK/ABACA/Douliery Olivier

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.