Přímé zahraniční investice do Číny loni rostly navzdory zpomalování tamní ekonomiky

Příliv přímých zahraničních investic do Číny v loňském roce stoupl o více než šest procent na 126,3 miliardy dolarů (přes tři biliony korun), a to navzdory zpomalování růstu tamní ekonomiky. Vyplývá to z dnešních údajů čínského ministerstva obchodu, které nezahrnují finanční investice.

Zahraniční investoři se v loňském roce zaměřovali zejména na čínský sektor služeb. Ten přilákal přímé zahraniční investice v objemu 77,2 miliardy dolarů (téměř dva biliony korun), což je o 17 procent více než v roce 2014, napsala agentura Reuters.

Ministerstvo upozornilo, že investice zahraničních firem se podílejí polovinou na celkovém zahraničním obchodu Číny, čtvrtinou na čínské průmyslové výrobě, pětinou na daňových příjmech a sedminou na zaměstnanosti v městských oblastech.

Čínská Komise pro reformy a rozvoj tento týden odhadla, že růst čínské ekonomiky v loňském roce zvolnil na zhruba sedm procent, což by představovalo nejpomalejší tempo za čtvrt století. Obavy ohledně vývoje čínské ekonomiky mají negativní dopad na světové finanční trhy, které tak v novém roce procházejí výraznými výkyvy.

 

Zdroj: ČTK

Přímé zahraniční investice do Číny loni rostly navzdory zpomalování tamní ekonomiky Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.