Plzeň, evropské hlavní město kultury: nový cirkus, obří loutky Royal de Luxe, Trnka a Lindauer

Plzeň, která získala pro příští rok titul Evropské hlavní město kultury, připravuje program šesti set akcí pod vedením divadelního organizátora Petra Formana. Součástí projektu bude první retrospektiva výtvarníka Jiřího Trnky, celoroční program nového cirkusu i letní představení gigantických loutek, které přiveze francouzská divadelní společnost Royal de Luxe. 

Od 17. ledna do konce roku 2015 bude Plzeň žít řadou divadelních představení, koncertů, festivalů, výstav a vystoupení nového cirkusu.

Město bude také prvním v Evropě, které bude hostit výstavu plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera (1839-1926), který se na sklonku 19. století proslavil na Novém Zélandě portréty Maurů.

O kulturním programu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 mluvil v rozhovoru pro Studio Zet programový ředitel projektu Jiří Sulženko

 

Díky čemu zvítězila právě Plzeň? Proč odborná porota vybrala právě ji?

Ta soutěž byla skutečně velmi vyrovnaná. Spoustu energie do (přípravy)  vloží vždy ty kandidátské týmy, takže potom je to velmi dobře připraveno. Myslím si, že byla dobře připravena i Ostrava. Ten rozdíl jednoho hlasu, který převažoval pro Plzeň, především zdůrazňoval to, že Plzeň připravila program s obrovským zapojením veřejnosti.

Budujeme ty měkké věci - investujeme do lidí. Rozvíjíme jejich schopnosti, vzdělání, networking, zapojení do evropských sítí a evropskou spolupráci. Kdežto Ostrava se zaměřila na investice do budov a na novou infrastrukturu.

Kdybyste měl vybrat nějaké vrcholy celoročního programu, něco co má ambice nalákat do Plzně třeba i návštěvníky z opačného konce republiky, nebo dokonce ze zahraničí, co by to bylo?

Hned při zahájení se otvírá vůbec první profilová výstava Jiřího Trnky, která bude trvat až do května. To bude myslím jedním z těch vrcholů.

Druhou takovou výstavou bude série portrétů novozélandských Maurů, které přímo na Novém Zélandě namaloval na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století plzeňský rodák Gottfried Lindauer. Je to fantastická sbírka čtyřiceti portrétů potetovaných Maurů, která se vůbec poprvé z toho Nového Zélandu dostane do Evropy a do rodného města toho autora. Bude s tím samozřejmě spojena i rituální návštěva Maurů přímo tady v Plzni.

Pak nemůžu samozřejmě nezmínit celou cirkusovou sezónu, kterou sestavil Petr Forman jako umělecký šéf projektu. Je to mnoho novocirkusových představení, které se budou konat v průběhu celého roku. Nemůžu zapomenout na Oslavy svobody, které budou v příštím roce kulaté sedmdesáté. Čekáme skutečně desítky tisíc návštěvníků, kteří se přijdou podívat. Na konci srpna Petr Forman zve obří loutky z Francie s patnáctimetrovou babičku, která by se měla procházet ulicemi Plzně.  

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý jeho záznam si můžete poslechnout v playeru výše.

Plzeň, evropské hlavní město kultury: nový cirkus, obří loutky Royal de Luxe, Trnka a Lindauer Foto: http://www.plzen2015.cz/ J. Trnka: Slonograf

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.