Plány ministerstva financí nepočítají se zvyšováním výdajů na obranu

Podle současných plánů ministerstva financí by Česká republika dávala na obranu v roce 2020 jen 1,16 procenta hrubého domácího produktu (HDP). To se však liší od plánů ministerstva obrany, podle kterého je třeba do roku 2020 zvýšit výdaje na obranu na 1,4 procenta HDP.  Podle ministra obrany Martina Stropnického je tento cíl třeba dodržet kvůli přiblížení se závazku Severoatlantické aliance (NATO). O navýšení rozpočtu proto jednal s novým ministrem financí Ivanem Pilným.

Závazek vydávat 1,4 procenta HDP na obranu v roce 2020 přijala nynější vládní koalice na podzim 2014. V současné době dostává ministerstvo obrany ze státního rozpočtu jen kolem jednoho procenta, alianční závazek přitom činí procenta dvě. Naprostá většina členských zemí sice výše dvou procent nedosahuje, Česká republika je ale se svým poměrem výdajů na obranu a HDP v poslední třetině spojeneckých států.

Související: Palata: České tempo růstu výdajů na obranu nevypadá zle, ale pro Trumpa bude pomalé

Představitelé ČR v rámci NATO slibují, že závazek 1,4 procenta HDP do roku 2020 bude splněn a že o čtyři až pět let později budou vojáci dostávat dvě procenta HDP. Návrh státního rozpočtu na příští rok, který obsahuje výhled na další dva roky, ale tento slib nezohledňuje. I když by měl rozpočet ministerstva obrany každoročně stoupat, v roce 2020 by měl podle plánů ministerstva financí dosáhnout jen 1,16 procenta HDP.

„Ministra Pilného jsme informoval, že pokud chceme dodržet naše alianční závazky a akviziční plány, je třeba, aby v roce 2020 stouply výdaje na obranu na koalicí schválených 1,4 procenta HDP. Budeme dále jednat,“ uvedl Stropnický. Ve čtvrtek by se měl kvůli tomu sejít i s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Plány ministerstva financí nepočítají se zvyšováním výdajů na obranu Foto: Martin STROPNICKÝ; Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.