Platnost obchodní dohody mezi Ukrajinou a EU se odkládá do roku 2016

Členské země Evropské unie dnes oficiálně potvrdily, že platnost obchodní dohody s Ukrajinou se odkládá do začátku roku 2016. Rusko se zavázalo, že do té doby nezmění své obchodní vztahy s Ukrajinou, jak původně hrozilo.

Na odložení platnosti dohody o volném obchodu, která je součástí asociační smlouvy mezi EU a Ukrajinou, se 12. září v Bruselu dohodl eurokomisař pro obchod Karel De Gucht s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlo Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexandrem Uljukajevem. 

EU slíbila prodloužení platnosti jednostranného uvolnění přístupu ukrajinského zboží na unijní trh, které dosud platí jen do počátku listopadu. Tehdy měla místo onoho dočasného opatření začít původně platit vzájemná dohoda o volném obchodu. Dnes o tom unijní země ještě nerozhodly.

Rusové ale po domluvě z 12. září začali dávat najevo, že si přejí trojstranná jednání o úpravě obchodní dohody mezi osmadvacítkou a Ukrajinou. Dopis v tomto smyslu napsal ruský prezident Vladimir Putin šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi. Podle listu Financial Times v něm také varoval, že Rusko spustí odvetná opatření už v případě, že Ukrajina začne například odpovídajícím způsobem upravovat svou legislativu.

Členské země dnes Ukrajinu naopak vybídly, aby pokračovala s reformami a hospodářskou modernizací v souladu s relevantními částmi asociační smlouvy.

„Obecné povědomí a pocit je, že ruská strana - tedy ani prezident Putin - v zásadě nemůže zasahovat do bilaterálního vztahu mezi Evropskou unií a Ukrajinou,“ řekl dnes novinářům český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Je podle něj zřetelné, že EU ani Ukrajina se změnou uzavřené dohody nepočítá a měnit ji nechce.

Povejšil doplnil, že jednostranné otevření evropského trhu vůči Ukrajině dnes ještě nebylo definitivně odsouhlaseno. „Důvody jsou věcné a procedurální,“ poznamenal. Komise návrh předložila minulý pátek, ještě musí projít standardním kolečkem diplomatických jednání, musí s ním souhlasit země EU i europarlament. „V zásadě jsme pořád ještě v limitu. Na schválení těchto opatření máme přesně jeden měsíc,“ dodal velvyslanec.

Zdroj: ČTK

Platnost obchodní dohody mezi Ukrajinou a EU se odkládá do roku 2016 Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.