Platební transakce přes chytré telefony sehrávají důležitou roli na rozvíjejících se trzích

V pořadí sedmý ročník Světového mobilního kongresu (GSMA) v Barceloně probíhá v plném proudu. V rámci něj došlo k představení výroční zprávy o stavu takzvaných mobilních peněz. Detailně jde o report znázorňující vliv plateb prostřednictvím chytrých telefonů na běžný život, ekonomiku a inovace. Konkrétně z něj vychází, že ve více než 90 zemí se k podpůrným účtům registrovalo přes 690 milionů lidí. Boom zaznamenávají zejména rozvíjející se země.

Přední platovou platformu pro digitální ekonomiku využívá i mnoho zemí z rozvíjejících se trhů. Podle reportu zveřejněném na GSMA transakce v oblasti mobilního bankovního průmyslu dosahují hodnoty jedné miliardy dolarů denně (21 miliard korun). Celkově pak generovaly přímé příjmy přesahující 2,4 miliardy dolarů (50,4 miliardy korun).

Generální ředitel GSMA Mats Granryd uvedl, že cíle udržitelného rozvoje vstupují do třetího roku. Mobilní technologie pak ruku v ruce s nimi znázorňují zásadní nástroj pro jejich dosažení v rámci celého světa.

Mobilní peníze podle Granryda umožňují přístup k základním službám, mezi nimiž figuruje základní péče a vzdělání, posílení pracovních příležitostí u žen a snižování chudoby.

Aktuální report se rovněž zaměřuje na nové trendy, k nimž došlo ve světě mobilních penězích v loňském roce. Konkrétně pak jde například o rozšiřování fintech společností nebo digitalizaci nových sektorů ekonomiky.

Subsaharská Afrika již dlouhou dobu představuje epicentrum mobilních peněz. Růst v tomto regionu podle zprávy GSMA nevykazuje známky jakéhokoli zpomalení. Ruku v ruce s vyvíjejícím se průmyslem vzrůstá používání transakcí skrze smartphony i v dalších částech světa. Jižní Asie se se svým 47procentním meziročním růstem registrovaných účtů stala globálně nejrychlejším regionem. Z celosvětového měřítka tato oblast s ohledem na mobilní transakce představuje úctyhodných 34 procent.

Kontinuální nárůst aktivních uživatel, transakcí a přímých příjmů signalizuje, že mobilní peníze se transformují do udržitelného průmyslu. V rámci rozvíjejících se trhů rovněž symbolizují důležitou hnací sílu hospodářského růstu. Jde také o prostředek, pomocí něhož se v jednotlivých zemích zvyšuje transparentnost a hrubý domácí produkt (HDP).

 

 

Zdroj: Youradio News

Platební transakce přes chytré telefony sehrávají důležitou roli na rozvíjejících se trzích Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.