Platební bilance se v září vrátila k přebytku. Dosáhl 6,6 miliardy korun

Běžný účet platební bilance, který zahrnuje souhrn všech transakcí ekonomiky se zahraničím, v září dosáhl přebytku 6,6 miliardy korun. Platební bilance se tak vrátila do plusových hodnot. O situaci dnes informovala Česká národní banka (ČNB). Pozitivnímu výsledku pomohla především bilance zboží a služeb. 

„Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících zvyšuje,“ komentovala centrální banka bilanci. V červenci byla platební bilance ve schodku 21,5 miliardy korun, v srpnu se schodek snížil na 743,9 milionu.

V září byla v přebytku například zmíněná bilance zboží a služeb, jejíž přebytek dosáhl 32,8 miliardy korun. V minusu byly naopak třeba prvotní důchody, u nichž schodek činil 28,1 miliardy.

Schodek zaznamenaly také přímé investice ve výši 1,6 miliardy a portfoliové investice ve výši 60,7 miliardy.  „Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu klesá a v posledních měsících přešlo do odlivu kapitálu,“ sdělila ČNB. „Saldo přílivu portfoliových investic bylo vedle snížení investic do cenných papírů rezidenty v zahraničí ovlivněno zvýšením držby vládních korunových dluhopisů nerezidenty. V ročním úhrnu saldo vykazuje postupný pokles odlivu kapitálu a v září přešlo do přílivu kapitálu,“ doplnila.

 

Zdroj: ČTK

Platební bilance se v září vrátila k přebytku. Dosáhl 6,6 miliardy korun Foto: Michal Kvapil/ZET

reklama

Další články

  1. Nechat téci plyn na Ukrajinu je v ruském zájmu

    Byznys ·

    Ruská plynárenská společnost Gazprom v červenci přestala dodávat plyn na Ukrajinu kvůli tomu, že si země další dodávky nepředplatila. Za dva a půl měsíce ale Gazprom d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.