Platební bilance byla loni poprvé v historii ČR v přebytku 26 miliard korun

Běžný účet platební bilance podle České národní banky loni poprvé v historii země skončil přebytkem a dosáhl na 26,1 miliardy korun. První odhad před měsícem ukazoval na poloviční přebytek. Předloni platební bilance skončila schodkem téměř 57 miliard, což byl nejlepší výsledek od roku 2006.

Běžný účet platební bilance zahrnuje veškeré ekonomické transakce domácí ekonomiky se zahraničím. Podle ekonomů je ukazatelem případné ekonomické nerovnováhy. „V našem případě naznačuje, že dlouhodobá kondice tuzemského hospodářství stojí na velmi solidních základech,“ komentoval před měsícem přebytek analytik ČSOB Petr Dufek.

Loni se především výrazně zvýšil přebytek v obchodu se zbožím a službami, a to na 294,8 miliardy z předloňských 232 miliard korun. Na kapitálovém účtu přebytek klesl o 50 miliard na 32,2 miliardy korun a finanční účet se přehoupl ze schodku do přebytku 48 miliard korun.

V samotném prosinci vykázala platební bilance přebytek 4,8 miliardy korun. Bilance zboží a služeb byla aktivní ve výši osm miliard korun. Prvotní důchody vykázaly schodek 7,6 miliardy korun.

 

Zdroj: ČTK

Platební bilance byla loni poprvé v historii ČR v přebytku 26 miliard korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.