„Platba kartou může na dovolené ušetřit peníze i krádež hotovosti,“ říká Plocek

Díky bezhotovostnímu platebnímu styku může člověk na dovolené ušetřit peníze. Výhodu používání platebních karet představují především evropské destinace. Lidé tam mohou průběžně vybírat z bankomatů svých bank a neplatit za výběr. Dále se díky tomu nebudou muset strachovat o vybranou hotovost, jež často představuje horentní sumy. Jak si poradit s platbami na dovolené, radil na rádiu Zet mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

V případě vzdálenějších destinací jako je Egypt nebo Tunisko doporučuje Plocek vybrání peněz v českých směnárnách. Dovolená v Evropě je ale jiný šálek kávy a bezhotovostní platba je na jejím území čím dál více populární.

„Podle našich analýz nejčastěji platíme kartou ve Velké Británii, v Lucembursku, Německu, Spojených státech amerických, Itálii nebo Rakousku. Země, které jsem jmenoval, jsou naprosto bezpečné,“ řekl Plocek.

Na cestu do Británie si Češi nemusí vybírat vůbec žádnou hotovost. Spojené království je totiž zemí s maximální bezhotovostní platbou. Platební kartu tak uplatníte prakticky kdekoli.

Češi si dlouhodobě na dovolené vybírají horentní sumy hotovosti. Velkou část peněz si vymění ještě před odjezdem na dovolenou. Tím se vystavují riziku okradení nebo ztráty peněz. Plocek v této souvislosti doporučuje kombinování menší hotovosti s bezhotovostním stykem.

 

Obezřetnost se vyplácí

„Kartou plaťte na prověřených místech. Když se vám cokoliv nezdá nebo obchodník několikrát zadává transakci, tak raději transakci přerušte a běžte k jinému obchodníkovi. Vyberte si obchodníka, který vypadá na první pohled prověřený. Kamenné obchody jsou samozřejmě výhodnější pro platbu kartou oproti platbě kartou na tržišti,“ sdělil Plocek na rádiu Zet.

Důležité je také používat bankomaty prověřených bank. Nejvýhodnější je pak vybrat peníze z bankomatu vlastní banky, kde se vyhnete placení poplatků.

„U neprověřených bank se může totiž stát, že vám naúčtují dodatečné poplatky. Nepůjde tedy pouze o poplatek za výběr nebo případně o poplatek za směnný kurz, ale také za poplatek, který provozovatel daného automatu poté přiúčtuje k dané transakci,“ informoval Plocek.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s tiskovým mluvčím UniCredit Bank Petrem Plockem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Platba kartou může na dovolené ušetřit peníze i krádež hotovosti,“ říká Plocek Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.