Piráti hlasují až do pondělního večera o odvolání Michálka

Všichni členové České pirátské strany mohou už dnešním druhým dnem hlasovat elektronicky po internetu o odvolání šéfa stranického poslaneckého klubu Jakuba Michálka z funkce místopředsedy Pirátů. Důvodem referenda, které se koná na členský podnět, jsou okolnosti stažení stížnosti Nejvyššímu správnímu soudu na říjnové sněmovní volby. Hlasování skončí v pondělí večer.

"Očekáváme velkou účast před 50 procent členů strany," řekl dnes ČTK poslanec a vedoucí mediálního odboru Pirátů Mikuláš Ferjenčík. Do hlasování se může podle něho zapojit všech 512 nynějších členů Pirátů. Vnitrostranické referendum začalo v pátek v 11:00 a skončí v pondělí ve 22:00, uvedl.

Podnět k hlasování může podat každý člen založením webové ankety. Aby se referendum uskutečnilo, za nynějšího stavu členské základny je musí podpořit nejméně desetina členů a zároveň se větší podíl straníků nesmí vyslovit proti.

Část straníků Michálkovi vyčítá, že ze soudu stížnost potají stáhl. Údajně se tím provinil proti průhlednost, jedné z hlavních zásad Pirátů. Michálek přiznal, že předsednictvo utajilo stažení návrhu ze soudu záměrně, aby nemuselo záležitost vysvětlovat médiím. Stížnost na volby podala část straníků, aniž by o tom Michálek i předseda Ivan Bartoš věděli, podle Michálka byla stížnost neodborná. Bez Bartošova vědomí podle médií figuroval pod stížností jeho podpis.

V pirátských vnitrostranických referendech je návrh platný, pokud jej podpoří nadpoloviční většina hlasujících. Není v nich stanovena žádná hranice pro nutnou účast.

Na jaře členové České pirátské strany odvolali v takovém hlasování z funkce místopředsedy Ivo Vašíčka. Členové mu vyčítali zejména jeho vyjádření do médií, které nereprezentovaly většinový názor straníků a navíc prý stranu poškozovaly. Vašíček se vyslovoval pro vystoupení Česka ze Severoatlantické aliance. Jeho odvolání podpořilo 142 z 219 hlasujících členů. Tehdy se referenda zúčastnila podle Ferjenčíka nadpoloviční většina straníků.

Michálek už dřív vyjádřil přesvědčení, že hlasování pro něj dopadne pozitivně. Připomenul, že vedl kandidátku v Praze, kde Piráti získali 17 procent hlasů, což byl nejlepší výsledek ze všech krajů.

Piráti hlasují o Michálkovi navzdory tomu, že už začátkem ledna zasedne v Brně jejich Celostátní forum k volbě nového vedení. Volba předsednictva vyplývá ze stranických stanov Pirátů, když mu volební období končí vždy nejdéle tři měsíce po sněmovních volbách. Funkci předsedy bude obhajovat Bartoš.

Piráti hlasují až do pondělního večera o odvolání Michálka Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Americký Senát schválil Trumpovu daňovou reformu

    Společnost ·

    Americký Senát dnes schválil daňovou reformu, kterou prosazuje prezident Donald Trump a která snižuje daňové zatížení podniků i fyzických osob. Jde o největší změny v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.