„Připravovaný zákon o sociálních podnicích prostředí jen zhorší,“ říká zakladatelka Pragulic

Premiér Bohuslav Sobotka minulý týden uvedl, že prioritním bodem nového ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky bude zákon o sociálním podnikání. Ten by měl přispět k jejich identifikaci. Podle spoluzakladatelky sociálního podniku PragulicTerezy Jurečkové ale chystaný zákon nic nezmění. Naopak může spíše sociálním podnikům uškodit.

„Pokud tím zákonem budeme něco regulovat a říkat, že něco má být tak, jak to ten zákon zatím ukazuje, tak to může zničit rozmanitost sociálních podniků, které teď existují,“ řekla Jurečková v pořadu Tržní okénko. Sociální podniky mají dnes různé právní formy, od neziskovek po obchodní společnosti. Zákon ale podle Jurečkové nevytváří právní subjektivitu pro sociální podniky jako takové.

Nový ministr Chvojka má na stole také zákon o sociálním bydlení. Podle Jurečkové je v Česku legislativa zabývající se sociálním bydlením, sociálními dávkami a dluhovou problematikou zastaralá. „Dnes je problém v tom, že klasický bezdomovec, což je muž ve věku 40 až 50 let, na byt nemá nárok a nemá šanci se k němu dostat,“ řekla. I na tuto připravovanou změnu se dívá se skepsí. „Nejsem si však jistá, že se po změně zákona tohle změní,“ dodala.

„Připravovaný zákon o sociálních podnicích prostředí jen zhorší,“ říká zakladatelka Pragulic Foto: Facebook / Pragulic

reklama

Další články

  1. Vzestup a pád pečlivého protokoláře Forejta

    Společnost ·

    V úterý nastal konec spekulacím ohledně ředitele protokolu Pražského hradu Jindřicha Forejta. Ten totiž z osobních a zdravotních důvodů rezignoval na svůj post. Jeho p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.