Piovarcsy, Saxo: Ukrajina přispěla k další volatilitě na emerging markets

Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro region střední Evropy, mluví v rozhovoru pro Studio Zet o dopadu současné krize na Ukrajině na světové a rozvíjející se trhy. Investoři budou podle něj pozorně sledovat vývoj situace v této zemi a také události v oblasti vztahu s ruskem.

Investoři jsou znepokojeni hrozbou občanské války či ekonomického kolapsu této 45 milionové země, která je mimo jiné klíčová pro tranzit zemního plynu a ropy pro východ Evropy. Ukrajinská krize nastala právě v době, kdy se situace na rozvíjejích se trzích (emerging markets) ještě ani nestihla zotavit z dopadů nejistot spuštěných poklesem argentinské měny.

„Viděli jsme od začátku roku silné propady napříč celým sektorem rozvíjejících se trhů, tedy Latinské Ameriky, Asie nebo i východní Evropy - a už tu máme další vlnu, která byla na jedné straně spuštěna nepokoji na Ukrajině ale do určité míry i událostmi v Rusku,“ říká Piovarcsy. „Na druhé straně tu máme vlastní nestabilitu v zemích jako je Turecko nebo Čína, a proto navzdory tomu, že tyto trhy momentálně taky klesají, tak je musíme vnímat odděleně.“

Zdroj: Zet

Piovarcsy, Saxo: Ukrajina přispěla k další volatilitě na emerging markets Foto: ČTK

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.