Příčinou rozsáhlého výpadku roamingu O2 mohl být hackerský útok

Od úterního odpoledne se klienti operátora O2, kteří jsou v zahraničí, potýkají s výpadkem roamingu. Nemohli telefonovat a ani se jim nikdo nedovolal. Za rozsáhlým výpadkem, který se v Česku a na Slovensku dotkl zhruba čtvrt milionu lidí, by mohl stát hackerský útok na mezinárodní ústřednu firmy CETIN, nebo softwarová chyba. Na středeční tiskové konferenci to řekl člen představenstva firmy CETIN Michal Frankl.

Firma O2 ve středu po 21:30 oznámila, že obnovila většinu roamingového provozu.

CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily firmě O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF a je největším klientem firmy CETIN.

Mezinárodní telekomunikační provoz odbavuje CETIN prostřednictvím dvou ústředen v Praze a v Brně, které se vzájemně zálohují. V úterý došlo z dosud nezjištěných příčin k přetížení jedné ústředny, které se pak přeneslo i na druhou ústřednu.

Podle generálního ředitele společnosti CETIN Petra Slováčka jde o vážný výpadek, který ve své kariéře nezažil. „Systém pro mezinárodní volání jsme nasadili před několika měsíci a fungoval bez problémů. S americkým dodavatelem pracujeme nepřetržitě na odstranění problému,“ uvedl Slováček. Podle Frankla bude firma problémy zákazníků O2 kompenzovat. Jak zákazníky odškodní, oznámí O2 ve čtvrtek, sdělila její mluvčí Lucie Pecháčková.

Samotné systémy podle Slováčka nejsou nefunkční, ale zablokovalo se připojení k nim z jednotlivých zemí. Těch svazků jsou přitom desítky až stovky. Ve středu odpoledne tak bylo možné se dovolat v rámci pevné sítě, v mobilní síti se v mezinárodním provozu dařilo spojit jen pět až 20 procent hovorů. Pecháčková odpoledne uvedla, že se pracuje na alternativním technickém řešení, které umožní problém zcela odstranit. „V současné chvíli je většina roamingového provozu opět funkční, nadále sledujeme stabilitu,“ sdělila krátce po 21:30.

Odborníci uživatelům při nefunkčním roamingu doporučují pořídit si předplacenou SIM kartu místního operátora. Řešením by mohla být i univerzální předplacená karta ChatSIM. Za celoroční poplatek je její majitel stále on-line ve 150 zemích na chatovacích službách jako Facebook Messsenger, WhatsApp a dalších.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Příčinou rozsáhlého výpadku roamingu O2 mohl být hackerský útok Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.