Piloti Lufthansy zahájili stávku, zrušeno je 750 spojů včetně letů do Prahy

Piloti německých aerolinek Lufthansa zahájili jednodenní stávku na krátkých a středních letech. Letecká společnost kvůli protestu zrušila zhruba 750 spojů na vnitrostátních a evropských linkách včetně deseti letů mezi Německem a Prahou. Stávka se netýká dceřiných společností Germanwings a Eurowings. Ve čtvrtek plánuje odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) na dnešní akci navázat stávkou na dlouhých trasách a v nákladní dopravě.  

VC oficiálně vyhlásil středeční stávku od 00:01 do 23:59. Odborářský protest ale ovlivní lety na krátké vzdálenosti i v následujícím dni. Lufthansa na seznamu zrušených spojů udává celkem jedenáct letů, které se měly uskutečnit ve čtvrtek brzy ráno. Praha na tomto výčtu není, dnes ale došlo ke zrušení jednoho páru letů mezi Mnichovem a Prahou a čtyř párů letů mezi Frankfurtem nad Mohanem a Prahou.

Dnešní stávka podle Lufthansy neovlivní mezikontinentální lety. Z plánovaných spojení na střední a krátkou vzdálenost je však odvolána zhruba polovina.

První let, který nebude podle harmonogramu uskutečněn, je spoj mezi Ammánem a Frankfurtem nad Mohanem, který měl z jordánské metropole odstartovat v 03:00. Česka se první zrušený let týká v případě linky z Prahy do Frankfurtu s odletem v 06:50, poslední pak z Frankfurtu do české metropole s původně plánovaným přistáním ve 22:30.

Odbory stávku zdůvodnily mimo jiné tím, že při jednáních z minulého týdne nebylo dosaženo pokroku ve sporu o program pro předčasný odchod pilotů do důchodu. Kromě toho zůstává nedořešeno mnoho dalších tarifních otázek a nejasná je i celková budoucí strategie rozvoje Lufthansy. Ta je největším leteckým dopravcem v Evropě.

Spor mezi piloty a vedením Lufthansy o důchodový program trvá už přes rok. Loni uspořádal svaz VC deset stávek, které Lufthansu stály celkem 232 milionů eur (6,3 miliardy korun).

 

 

Zdroj: ČTK

 

Piloti Lufthansy zahájili stávku, zrušeno je 750 spojů včetně letů do Prahy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

    Byznys ·

    Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

  2. Ryanair bude létat přes Atlantik

    Byznys ·

    Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.