Piloti Germanwings kvůli sporu o důchodový program na dnešek vyhlásili stávku

Piloti německých nízkonákladových aerolinek Germanwings vyhlásili dvanáctihodinovou stávku od čtvrtečních 12:00 SELČ. Odbory vyhlásily stávku kvůli dlouhodobému sporu o důchodový program s vedením společnosti Lufthansa, která je stoprocentním vlastníkem Germanwings.

Protest by měl zasáhnout všechny spoje vypravované aerolinkami, uvedl dnes v tiskovém prohlášení odborový svaz Vereinigung Cockpit. 

V uvedeném období by se měly uskutečnit i lety Germanwings z Německa do Prahy a opačným směrem, zatím není jasné, zda je stávka nějak zasáhne.

V období stávky by podle letového řádu měly letět dva spoje z Düsseldorfu do Prahy s příletem v 16:20 a v 19:55. Do Česka by také mělo letět letadlo Germanwings z Kolína nad Rýnem s příletem ve 20:25. Z Prahy by do Düsseldorfu měly letět spoje v 16:55 a ve 20:35, do Kolína nad Rýnem ve 21:00. V období stávky je také v plánu let z Prahy do Hamburku s pravidelným odletem ve 12:30.

„Lufthansa bohužel nepřijala žádný z kompromisních návrhů svazu VC a trvá na svých pozicích,“ uvedl dnes k vyhlášení stávky odborový svaz.

Lufthansa se zatím k ohlášené protestní akci nevyjádřila.

Odbory, které zastupují asi 5400 z celkových zhruba 9000 pilotů různých aerolinek ze skupiny Lufthansa, chtějí zabránit změnám důchodového programu. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce potřebný věk pro předčasný důchod posunout na 60 let. Současný program prý společnost nemůže udržet kvůli příliš tvrdému konkurenčnímu prostředí.

Svaz VC uspořádal od konce srpna už pět stávek. V dubnu navíc piloti kvůli sporu na tři dny ochromili provoz všech aerolinek ze skupiny Lufthansy. Celkem letošní stávky pilotů vedly ke zrušení více než 4000 spojů a postihly statisíce cestujících. Škody způsobené protesty Lufthansa odhaduje na desítky milionů eur.

Zdroj: ČTK

Piloti Germanwings kvůli sporu o důchodový program na dnešek vyhlásili stávku Foto: Profimedia

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.