Přijetí eura je nevratné, a proto by se němělo uspěchat, říká Eva Zamrazilová

Přijetí eura je tak zásadní a nevratný krok, že „nemá smysl opouštět národní měnu předčasně,“ říká ve Studiu Zet Eva Zamrazilová, ekonomka a bývalá členka bankovní rady ČNB, o vstupu České republiky do eurozóny.

Eva Zamrazilová, která od roku 2008 až do letošního února působila v bankovní radě České národní banky, je známá také svým kritickým přístupem k euru a eurozóně. „Projekt eura byl od počátku projektem politickým, jehož základní předpoklady pro to, aby fungoval ekonomicky, nikdy splněny nebyly,“ říká.

EU by měla stanovit podmínky odchodu členů

„Zásadní chybou projektu eurozóny bylo, že nebyly podmínky možného exitu (členských států, pozn. red.) nastaveny. Krajním řešením je odchod z celé Evropské unie,“ říká Zamrazilová. „Myslím si, že by se o tomto v Evropské unii mělo skutečně začít jednat.“

Společnou měnou by podle ní měly platit země s obdobnou úrovní ekonomické vyspělosti a produktivity práce a obdobným postojem k veřejnému hospodaření a pružným trhem práce.

Vlastní měnu by si Česká republika podle Zamrazilové měla zachovat do doby, dokud se eurozóně nepodaří stabilizovat. Ve chvíli, kdy se eurozóně podaří vyřešit problémy, může podle bývalé centrální bankéřky ČR začít uvažovat o přijetí společné evropské měny.

„Ovšem za toho předpokladu, že i my bychom se již do té doby dostatečně hospodářskou vyspělostí a produktivitou přiblížili těm nejvyspělejším zemím, měli bychom vyřešenou strukturu veřejných financí a měli bychom také dostatečně pružný trh práce,“ dodává Zamrazilová.

Přijetí eura je podle Zamrazilové tak zásadní a nevratný krok, že „nemá smysl opouštět národní měnu předčasně“.

Eva Zamrazilová také kandiduje za ODS v letošních květnových volbách do Evropského parlamentu. Pokud by byla ve volbách úspěšná, chtěla by se angažovat ve výboru ECON pro hospodářské a měnové otázky.

Zdroj: Zet

Přijetí eura je nevratné, a proto by se němělo uspěchat, říká Eva Zamrazilová Foto: Zet

reklama

Další články

  1. OSN chybí finance na humanitární pomoc v Sýrii

    Společnost ·

    Výzva požadující od shromáždění OSN požadovala 6,5 miliard dolarů (téměř 130 miliard korun) na financování humanitárních projektů pro letošní rok, se nesetkala s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.