Pianista Kahánek: Hraje se mi lépe, když z publika cítím proudící energii

„Publikum nejsou jen ty postavy sedící tiše jako pěna a poslouchající, ale pro mě je důležité, abych i z nich cítil nějakou energii, která jde směrem ke mně,“ řekl v rozhovoru pro rádio Zet jeden z nejlepších českých pianistů současnosti Ivo Kahánek, který už má ve svých 36 letech za sebou například vítězství na mezinárodní hudební soutěži v rámci festivalu Pražské jaro nebo spolupráci s Berlínskou filharmonií. 

Právě Berlínská filharmonie, se kterou koncertoval v listopadu minulého roku, si Kahánka přizvala ke spolupráci jako teprve druhého českého pianistu v historii. Před ním to byl ve dvacátých letech minulého století Rudolf Firkušný.

Po vítězství v rámci soutěže na festivalu Pražské jaro 2004 a úspěšném debutu na festivalu Beethovenfest v Bonnu obdržel Ivo Kahánek pozvání od Symfonického orchestru BBC k vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall. Tam v roce 2007 pod taktovkou Jiřího Bělohlávka provedl Klavírní koncert číslo 4 Inkantace Bohuslava Martinů.

Ivo Kahánek pravidelně spolupracuje i s Českou filharmonií. Nyní ho čeká recitál v polských Katowicích nebo podzimní turné s Filharmonií Brno v Japonsku.

Pane Kahánku, jak vnímáte svoje úspěchy v kontextu vašeho věku? Řada špičkových hudebníků se na nejvyšší úroveň dostala až mnohem později...

Já vám děkuji. Ta otázka je trochu složitější v tom smyslu, že samozřejmě z hlediska uměleckého vrchol přichází většinou až směrem k padesátce, ale z hlediska čistě kariérního, které je takovou podmínkou pro vzestup, aby člověk na těch pódiích vůbec mohl být, tak tam se ta věková hranice posouvá neustále níž a níž. Pro mě už je neskutečně nízko, protože v době kdy já jsem začínal dělat kariéru, tak mi bylo 25 let - uplynulo deset let a dnes se už řádově ta kariéra dělá o pět let dříve. Takže je to v tomhle stále drsnější.  

Co ze své dosavadní hudební kariéry považujete za nejdůležitější milníky?

Určitě bych jmenoval Pražské jaro, protože to mi otevřelo cestu na ta pódia. Dalším milníkem bylo určitě BBC Proms, které jste jmenovala a samozřejmě v poslední době vystoupení s Berlínskou filharmonií, a to nejen kariérně, ale – a to zrovna asi ta Berlínská filharmonie nejvíc - i zážitkově pro pianistu. Kariéra je fajn věc, ale musí být podložena tím uměleckým gruntem. 

Vnímáte při koncertech publikum?

Vnímám, ale možná trochu jinak než by si to publikum mohlo myslet. Já se vždy snažím, aby nějaká hudební energie vždy proudila, a k tomu aby proudila, tak k potřebujete mít i ten protějšek. To publikum nejsou jen ty postavy sedící tiše jako pěna a poslouchající, ale pro mě je důležité, abych i z nich cítil nějakou energii, která jde směrem ke mně. A pokud je ta energie inspirativní a pokud to mezi námi tak říkajíc funguje, tak se mi hraje podstatně lépe a dotlačí mě k daleko většímu výkonu.   

Článek obsahuje pouze vybrané pasáže z rozhovoru. Celý záznam rozhovoru s Ivo Kahánkem včetně hudební ukázky si můžete poslechnout v playeru výše.

Zdroj: Zet

Pianista Kahánek: Hraje se mi lépe, když z publika cítím proudící energii Foto: ČTK/Kamaryt Michal - Ivo Kahánek na Pražském jaru

reklama

Další články

1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

Byznys ·

Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.