Při razii v Bruselu našli policisté chemikálie, výbušninu a vlajku IS, zátahy pokračují

Policie během domovní prohlídky na bruselském předměstí Schaarbeek nalezla výbušninu, vlajku Islámského státu (IS) a chemikálie. Na tiskové konferenci to včera večer oznámil belgický státní zástupce Frédéric Van Leeuw. Razie podle jeho slov v současné době probíhají na několika místech po celé Belgii. Premiér Charles Michel i král Filip vyzvali Belgičany ke klidu. Nejmenovaný belgický bezpečnostní zdroj oznámil, že si útoky vyžádaly 34 lidských obětí.

„Domovní prohlídky provedené v Schaarbeeku vedly k nalezení výbušného zařízení, které mimo jiné obsahovalo hřebíky,“ uvedl Van Leeuw. Schaarbeek patřící do bruselského regionu leží mezi centrem města a letištěm Zaventem, kde při včerejším teroristickém útoku zahynulo nejméně deset lidí.

Ze spáchání atentátu podezřívá policie tři muže. Dva z nich zahynuli při útoku, po třetím policie intenzivně pátrá. Jeho fotografii zveřejnila s výzvou veřejnosti o pomoc na internetu. Nevybuchlou třetí nálož, která se na letišti našla, pyrotechnici zneškodnili.

Státní zástupce varoval na tiskové konferenci novináře, aby se nepouštěli do pátrání na vlastní pěst, neboť by tím prý mohli překazit policejní vyšetřování. Policie už dříve veřejnost požádala o zdrženlivost, neměla by například informovat na sociálních sítích o probíhajících raziích.

Přímou souvislost úterních útoků s pařížskými atentáty z 13. listopadu loňského roku belgičtí vyšetřovatelé zatím podle Van Leeuwa nezjistili.

Belgický premiér Charles Michel na tiskové konferenci Belgičany vyzval, aby se tváří v tvář krvavým útokům sjednotili. Úřady podle něj podniknou vše pro to, aby uhájily jejich svobodu.

K Belgičanům v televizním přenosu promluvil také král Filip. Vyzval, aby lidé reagovali na hrozbu terorismu a „zbabělé útoky“ s klidem. „Udržme si víru v sebe sama. Tato víra je naší silou,“ řekl král.

Počet obětí teroristických útoků v Bruselu zatím úřady neupřesnily. Podle médií a vyjádření některých složek jich jsou asi tři desítky. Nejmenovaný belgický bezpečnostní představitel v rozhovoru s agenturou AP hovořil o 34 obětech. Kolik osob zahynulo na jednotlivých místech, nebylo jasné. Očekává se, že oficiální bilance obětí bude zveřejněna ve středu.

 

 

Zdroj: ČTK

Při razii v Bruselu našli policisté chemikálie, výbušninu a vlajku IS, zátahy pokračují Foto: LMspencer / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.