Při potyčkách během katalánského referenda přes 300 zraněných

 Incidenty doprovázející nedělní referendum o nezávislosti v Katalánsku si podle regionální vlády vyžádaly 337 zraněných, přičemž zranění několika osob jsou vážná. O nové bilanci informoval v neděli odpoledne mluvčí katalánské vlády Jordi Turull. Španělské policejní síly hlásí na své straně 11 lehce zraněných.

Policie podle svědků či záběrů zveřejněných na internetu použila gumové projektily a obušky a několik osob zadržela.

"Neoprávněné, nepřiměřené a bezohledné násilí španělského státu dnes nezastavilo touhu Katalánců hlasovat... ale pomohlo nám zbavit se všech pochybností, které jsme mohli mít," prohlásil Puigdemont před novináři.

Zranění jsou hlášeni také na straně pořádkových sil: podle španělského ministerstva vnitra jich bylo k 13:00 SELČ v Barceloně dohromady jedenáct. Devět zraněných má španělská policie a dva polovojenská národní garda, informovalo ministerstvo.

Premiér Puigdemont vhodil svůj hlasovací lístek v jedné z volebních místností poté, co policie zablokovala školu v obci Sant Julia de Ramis na severu Katalánska, kde měl původně hlasovat.

"Španělský stát dnes ztratil mnohem více než kdy dříve, zatímco Katalánsko vyhrálo," řekl Puigdemont, kterého na ulici nadšeně pozdravovaly davy jeho příznivců. Počínání policie podle katalánského premiéra poskytlo světu "úděsný obraz Španělska".

Na sociálních sítích dnes Katalánci umístili množství fotografií a videí ukazujících lidi zakrvácené po střetu s policisty, kteří dostali příkaz referendu zabránit. Jsou k vidění i dramatické záběry, na kterých policisté rozbíjejí dveře volebních místností, ve kterých pak násilím členům volebních komisí odebírají voličské seznamy a urny s hlasovacími lístky.

Potyčky byly hlášeny především z Barcelony, odkud přišla i zpráva o tom, že policie proti lidem použila gumové projektily.

 

 

Zdroj: ČTK

Při potyčkách během katalánského referenda přes 300 zraněných Foto: ČTK/AP/Manu Brabo

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.