Při odtahu vozu kvůli čištění ulic si obec nemůže účtovat parkovací poplatek, říká právník

Se začínajícím jarem přicházejí pro motoristy i časté problémy v souvislosti s čištěním ulic. Zapomenou-li řidiči své vozy přeparkovat, mohou je následně hledat na odtahovém parkovišti. Na to má podle Ondřeje Preusse z právního portálu Dostupnyadvokat.cz obec nárok. Smí si ale účtovat jen poplatek za odtah, nikoliv za parkování na odtahovém parkovišti.

„Před časem se toho týkal přelomový rozsudek. Šlo o paní z České Lípy, která zapomněla na místě určeném k čištění svoji starou Škodu 120. Ta jí byla odtažena a poté jí bylo kromě odtahu naúčtováno i parkování na záchytném parkovišti. Ona to odmítala zaplatit a částka se vyšplhala na 130 tisíc korun. Soud se jí ale zastal a dospěl k tomu, že obec může v rámci veřejného zájmu na přechodnou dobu odstranit vozidlo, musí ale naúčtovat jen poplatek za odtah a nemůže si účtovat za parkování někde na kraji města,“ vysvětloval Preuss na rádiu Zet. Cena odtahu bývá přitom na samotné obci. Většinou se ale pohybuje kolem 1200 až 1500 korun.

Často se také stává, že řidič přijde k autu v průběhu odtahu. I tehdy musí zaplatit takzvaný poplatek za částečný odtah. Ten motoristé většinou odmítají zaplatit. „Na druhou stranu argumentace protistrany, tedy obce nebo odtahové služby, je taková, že tam už musel dojet, připravit odtah, takže má s už s nějakou činností spojené určité náklady,“ řekl právník a dodal, že pokud automobil stojí na místě, kde nemá, je povinen zaplatit i za tento částečný odtah.

Mobilní cedule s upozorněním na plánované čištění vozovky jsou navíc do ulic umístěny v ne moc dlouhém časovém horizontu před samotnou událostí. Lidem se tak může stát, že se o čištění ulic jednoduše nedozví například kvůli dovolené. Podobný případ se podle Preusse řešil až u Ústavního soudu, kdy stěžovatel kvůli problémům strávil v zahraničí neočekávaně delší dobu. V průběhu jeho nepřítomnosti mu byl vůz odtažen. Peníze za odtažení jeho vozu po soudu následně vymáhal, jelikož nemohl událost ovlivnit. „Ústavní soud se k tomu postavil tak trochu šalamounsky. Věcně to nerozhodl, jen řekl, že částka je příliš nízká na to, aby stálo za to o ní takto dlouze jednat. Z tohoto důvodu stížnosti nevyhověl,“ řekl Preuss.

Lidová tvořivost přichází se spousty triků, jak odradit odtahovou službu od zásahu na konkrétní vozidla. Řidiči si například nechávají na palubní desce kelímek s kávou nebo se do svého právě odtahovaného vozidla posadí. Preuss nicméně doporučuje pokusit se přimět vlastní obec k tomu, aby upravila pravidla čištění ulic, než vymýšlet takové fígle.

 

 

Celý rozhovor s Ondřejem Preussem z právního portálu Dostupnyadvokat.cz si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Při odtahu vozu kvůli čištění ulic si obec nemůže účtovat parkovací poplatek, říká právník Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.