Petr Pokorný pomáhá předpovědět ekologické kolapsy či krize spojené s proměnami přírody

Jak by se vyvíjela příroda střední Evropy, kdyby na ni neměla vliv lidská civilizace? Na tyto otázky hledá odpovědi přírodovědec Petr Pokorný z Centra pro teoretická studia, společného pracoviště Univerzity Karlovy a AVČR. 

„Člověk ovlivňuje ekosystém mnohem zásadněji, než jsme si mysleli. Mnohé z parametrů se mění vlivem zemědělství, proto jsme se rozhodli realizovat výzkumnou expedici do u nás téměř neznámého pohoří Kuzněckij Alatau v jižní Sibiři,“ objasňuje Pokorný.

Území horské divočiny o velikosti zhruba České republiky, které leží na stejné zeměpisné šířce jako Česko, jeho reliéf je Česku podobný a podobné jsou i srážky, poslouží pro srovnávací výzkum. Pokorného tým, finančně podpořený norsko-českým fondem, zkoumá rostliny, živočichy a vlastnosti prostředí na čtvercových plochách o rozměrech 10 x 10 metrů. Výsledky poslouží ke zkoumání vlivu lidské civilizace na vývoji evropské přírody a umožní oddělit tento vliv od vlivů jiných, například klimatických. Bez takových znalostí se jen velmi těžko modelují budoucí proměny přírody a předpovídají eventuální ekologické kolapsy či krize. „Cílem je vylepšit modely pro předpověď vlivu budoucích klimatických změn. Člověk sice zásadně mění přírodu, ne vždy se ale jedná o negativní vývoj. Některé zásahy například napomáhají zvýšit diverzitu,“ dodal Pokorný.

V rozhovoru pro rádio Zet hovořil Pokorný také o připravované knize o Africe, která se věnuje tématu vysušování a reakcím člověka na tuto zkušenost. „Jedná se o shrnutí víc jak desíti let kolektivních přírodovědecko-archeologických výzkumů, jejichž cílem je pochopit roli klimatických a jiných přirozených změn ve vývoji afrických společností.“

Jak vnímá současnou vědu? „Věda trpí konformismem, často mi v ní chybí mladické nadšení a dětská zvědavost,“ řekl Pokorný a vyzval zájemce, aby se přihlásili do soutěže Expedice Neuron. Pokorný je její odborným garantem. Vítězný tým soutěže, kterou vyhlásil Nadační fond Neuron na podporu vědy, získá na realizaci výzkumné expedice 250 tisíc korun. 

Do letošního ročníku soutěže Expedice Neuron je možné se přihlásit na webové stránce www.expediceneuron.cz.

 

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu ZET každé druhé pondělí v 8:34. Záznam nejnovějšího dílu pořadu najdete v přehrávači výše.

Petr Pokorný pomáhá předpovědět ekologické kolapsy či krize spojené s proměnami přírody Foto: Petr Keil: Petr Pokorný

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.