Petr Koura vyplňuje bílá místa v novodobých dějinách Československa

Historik Petr Koura z Katedry dějin a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy se specializuje na české politické a kulturní dějiny 20. století, vzpomínkovou kulturu a filmy s historickou tematikou. Na konci roku mu vyjde kniha o české protektorátní mládeži, ve které zpracoval téma výstředních mladíků, tzv. swingové mládeže. Klukům se tehdy říkalo potápky a holkám bedly. Jeho kolegové sice namítali, že to není příliš obsáhlá látka. Výsledkem je ale osmisetstránková publikace věnovaná mladým lidem v Evropě a v Americe v době druhé světové války. Za svůj přínos vědě letos získal Cenu Neuron pro mladé vědce spojenou s prémií 250 000 korun. 

„Bílých míst v naší historii je celá řada. Například nevíme, jaká byla v únoru 1948 role Sovětského svazu. Ten vykonával nátlak na tehdejší československé komunisty v čele s Klementem Gottwaldem. Stále ale nejsou přístupné moskevské archivy, takže dodnes nevíme jak ten nátlak vypadal, čím mu bylo vyhrožováno a podobně. To jsou klíčové události moderních dějin, které určily běh naší země na dalších čtyřicet let a které stále nemáme zmapované,“ říká historik Koura.

Ve své práci se věnuje zejména období Protektorátu a padesátým létům, na kterých ho fascinují příběhy lidí, u nichž je velmi tenká hranice mezi kolaborací a odbojem. Odmítá tedy tvrzení, že bylo toto období našich dějin „černobílé“.

Pestrost minulosti pomohl zachytit i coby odborný poradce cyklu České století, který nabízí nezvyklý pohled na mezní okamžiky moderních dějin naší země. „Naše práce se snaží zobrazit dějiny. Přinášíme pohled na historii, ale interpretujeme ji z pohledu současné doby. V cyklu byly momenty, kdy jsme se museli pustit na pole fabulace, ale cílem bylo se co nejvíce přiblížit historické zkušenosti, tedy v mantinelech toho, co je doloženo v pramenech,“ dodal Koura. V rozhovoru pro rádio Zet prozradil i to, že kdyby měl neomezené možnosti, natočil by snímek z prostředí protektorátních swingařů, kterými se v posledních letech zabývá.

O vyhlášení laureátů Ceny Neuron pro mladé vědce do 40 let, v kterém získal Petr Koura ocenění za zásluhy ve společenských vědách, jsme psali ZDE.

 

 

Neuron Future je pravidelný pořad rádia ZET, který vzniká ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy. Neuron každoročně finančně přispívá na vědecký výzkum, oceňuje špičkové vědce a popularizuje vědu.

Premiéru pořadu si můžete poslechnout na rádiu ZET každé druhé pondělí v 8:34. Záznam nejnovějšího dílu pořadu najdete v přehrávači výše.

Petr Koura vyplňuje bílá místa v novodobých dějinách Československa  Foto: Jan Kolář: Petr Koura

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.